sprzęt

Ruszyła sprzedaż Steam Machines

Trochę musieliśmy czekać na ten moment, ale w końcu stało się – pierwsze Steam Machines oficjalnie zadebiutowały na rynku.

Dla jednych Steam Machines są ciekawą alternatywą dla konsol, dla innych specyficznym eksperymentem skazanym na porażkę. Teraz jednak okaże się, kto ma rację, ponieważ pierwsze urządzenia w końcu pojawiły się na rynku. Wraz z nimi oficjalną premierę ma także Steam Controller oraz Steam Link, urządzenie przeznaczone do strumieniowania gier z mocnego komputera na duży telewizor.

Premierowymi propozycjami z całej serii Steam Machines przygotowywanych przez różnych producentów, są urządzenia Syber, Zotac oraz Alienware. W zależności od konfiguracji urządzenia te kosztują od 450 do 900 dolarów. Nie jest to jednak cała oferta Steam Machines, ponieważ swoje maszyny zapowiedziało już co najmniej piętnastu producentów, więc gracze będą mieli w czym wybierać.

Oficjalną premierę miał także Steam Controller, czyli przygotowany przez Valve pad. Jego cena została ustalona na prawie 55 euro. Cieszy się on chyba sporym powodzeniem, ponieważ na jego karcie w sklepie Valve pojawiła się informacja, że przewidywany czas dostawy to 2 – 9 grudnia. Dokładnie tyle samo zapłacimy za Steam Link, czyli małe urządzenie peryferyjne zaprojektowane tylko i wyłącznie do tego, by łatwo przesłać grę z komputera na wielkoformatowy telewizor. Wystarczy podłączyć skrzynkę pod TV i połączyć z siecią domową, by Steam Link wyszukał komputer z uruchomionym klientem Steam oraz zainstalowanymi grami, umożliwiając ich strumieniowanie nawet w 60 klatkach na sekundę w Full HD (WiFi ma w standardzie Wireless 802.11ac, obok wbudowanej karty sieciowej 100 Mbit/s).

Jeszcze przed premierą pierwszych Steam Machines Gabe Newell twierdził, że urządzenia te są wyraźnie wydajniejsze niż konsole w tym samym przedziale cenowym. Oczywiście ma on prawo do takiej opinii, ale teraz użytkownicy będą mogli w końcu sami ją zweryfikować.

podobne treści