mobilenewsWiadomości promowane

Ruszył pilotażowy program mDokumentów

Od wczoraj mieszkańcy czterech miast w Polsce mają możliwość wzięcia udziału w pilotażowym programie mDokumenty, dzięki któremu mogą uzyskać za pośrednictwem telefonu komórkowego dostęp do dowodu osobistego.

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło właśnie pilotaż mDokumentów. Program realizowany jest w Łodzi, Ełku, Koszalinie i Nowym Wiśniczu. Podczas pilotażu urzędnicy będą zbierać uwagi i opinie użytkowników, które mają zostać uwzględnione podczas uruchamiania usługi na terenie całego kraju. Osoby, które zdecydują się wziąć w nim udział, muszą jednak pamiętać, że podczas testu posiadanie przy sobie tradycyjnych dokumentów, będzie nadal konieczne. W pilotażu z mDokumentów będzie można skorzystać tylko w urzędach gmin.

W jaki sposób działać będą mDokumenty? Do skorzystania z usługi nie będzie potrzebny smartphone, ważne, by telefon mógł odbierać SMS-y. W urządzeniu nie będą przechowywane żadne dane, będzie on potrzebny tylko do tego, by odebrać SMS z kodem weryfikacyjnym potrzebnym do skorzystania z mDokumentu, czyli dowodu przez komórkę, podobnie jak dziś ma to miejsce np. w przypadku haseł jednorazowych do zatwierdzania transakcji bankowych w Internecie. Otrzymany kod należy podać osobie uprawnionej, która po wpisaniu go do swojej wersji aplikacji dostępowej, otrzyma wgląd do odpowiedniej ilości danych – inne uprawnienia będą posiadali policjanci, a inne urzędnicy.

W początkowym okresie w ten sposób dostępne będą dowody osobiste, do końca tego roku uruchomiona zostanie usługa mobilnego dostępu do prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego samochodu i potwierdzenia posiadania polisy OC. Dzięki temu kierowca, który będzie korzystać z mDokumentów, będzie mógł wyjść z domu jedynie z kluczykami i telefonem komórkowym.

Korzystanie z mDokumentów nie będzie obowiązkowe. To alternatywa na wypadek, gdy akurat zapomnimy lub akurat nie mamy przy sobie tradycyjnych dokumentów, z której będzie można skorzystać po aktywacji usługi na portalu obywatel.gov.pl. Obowiązek posiadania tradycyjnego dowodu osobistego będzie utrzymany, ale nie będziemy musieli nosić go ze sobą.

Według planów Ministerstwa Cyfryzacji, usługa ma zostać udostępniona na terenie całego kraju już w lipcu tego roku.

Zdjęcie: Ministerstwo Cyfryzacji

podobne treści