newsWiadomość główna

Ruszają protesty przeciwko „ACTA 2”

Najbliższy weekend, choć trochę deszczowy, zapowiada się gorąco. Wszystko za sprawą protestów, które organizowane są w całym kraju przeciwko przyjęciu unijnej dyrektywy, która zaowocuje zniszczeniem Internetu w takiej formie, w jakiej znamy go dziś.

Unijny pomysł, który w ubiegłym tygodniu przyjęty został przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego, znany jest jako Art 11 i art 13, 11/13, lub po prostu jako „ACTA 2”. Są to nazwy dość mylące (szczególnie ta ostatnia), ale nic dziwnego, że ludzie je stosują, jeśli projekt oficjalnie nazywa się Dyrektywa dotycząca Praw Autorskich na Jednolitym Rynku Cyfrowym.

Nie ma co ukrywać, jest to nazwa dość długa i nie dość, że nie zmieści się na większości transparentów, to jeszcze trudno ją skandować. A właśnie transparentami i rytmicznymi hasłami mamy szansę dać znać unijnym decydentom, że przyjmowanie dyrektyw pisanych pod dyktando korporacji medialnych nie jest tym, czego od nich oczekujemy. A nic jeszcze nie jest stracone, ponieważ dyrektywa ma jeszcze przed sobą ostatnie etapy procesu legislacyjnego i można go jeszcze zatrzymać.

Protesty przeciwko „ACTA 2” zostały zapoczątkowane na Wykopie, który po przyjęciu dyrektywy musiałby przestać działać. Ale nie chodzi tylko o jeden portal, a o naszą wolność wypowiedzi, której proponowane regulacje zagrażają. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się tutaj albo tu.

W Warszawie protest odbędzie się dziś o 18 przed siedzibą przedstawicielstwa UE w Polsce, o tej samej godzinie rozpoczną się także protesty między innymi w Krakowie, Łodzi, Katowicach, Lublinie i Poznaniu. W różnych miastach protesty organizowane będą do niedzieli, a ich listę znajdziecie na przykład tutaj.

Zdjęcie: Flickr/zigazou76

podobne treści