biznes

RP: To Allegro, a nie rząd chce opodatkowania przesyłek z AliExpressu

Zapewne słyszeliście już o pomyśle zbierania podatków od praktycznie każdej paczki, wysłanej z Chin. Rzeczpospolita donosi dziś, że stoi za nim nie rząd, a Allegro.

Według dziennika, to właśnie Allegro było inicjatorem pomysłu na uszczelnienie poboru podatku VAT od praktycznie każdej przesyłki z Kraju Środka. To lobbyści najpopularniejszej platformy zakupowej w Polsce mają przekonywać rząd, by ten nadał Poczcie Polskiej status agenta celnego. Co ciekawe, poczta podobno wcale się do tego nie pali.

Nic dziwnego, ruch z Chin jest dla niej znacznym źródłem przychodów. Proponowane przez Allegro zmiany nie tylko nałożyłyby na nią nowe obowiązki, ale też uderzyłyby w jej przychody. I to znacznie. W Szwecji, w której w tym roku zdecydowano się na podobny krok, ilość przesyłek z Chin spadła ze 160 tysięcy do 15 tysięcy dziennie.

Tymczasem Allegro próbuje przekonać rząd, by ten wprowadził regulacje traktujące każdą kopertę o grubości powyżej 20 milimetrów jako przesyłkę z towarem. Od każdej takiej przesyłki Poczta Polska musiałaby pobierać VAT i wynagrodzenie za dokonanie czynności celno-podatkowych. Największa w Polsce platforma e-commerce rozmawiała już na ten temat z Ministerstwem Cyfryzacji, które zwróciło się już w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury, któremu podlega Poczta Polska.

Allegro przekonuje, że reprezentuje interesy ponad 125 tysięcy polskich przedsiębiorców sprzedających za pośrednictwem portalu, którzy mieli wielokrotnie uskarżać się na nieuczciwą konkurencję z Chin, która nie musi płacić tych samych podatków co oni. Według platformy, proponowane rozwiązania mają doprowadzić do stworzenia równych warunków dla wszystkich.

Jak podaje dziennik, losy przesyłem z AliExpressu nie są jeszcze przesądzone. Według gazety w rządzie nie ma jednomyślności, jaki sposób rozwiązać problem opodatkowania e-zakupów spoza UE. Pewne jest jednak to, że niebawem coś się w tej kwestii zmieni. Już jutro rozpoczyna się coroczny kongres Międzynarodowej Unii Pocztowej (UPU), na którym ważną kwestią będzie temat przesyłek e-commerce z Chin. Podnieść chcą go między innymi USA, który zapowiadał już wcześniej, że chce doprowadzić do urealnienia stawek za przesyłki z Azji.

podobne treści