news

Rozrusznik do żołądka zamiast operacji podwiązania organu

Producenci rozruszników serca, firma Intrapace, stworzyli urządzenie, które ma pomóc cierpiącym na otyłość. Zamiast kosztownej i
inwazyjnej operacji podwiązania żołądka, otyli poddają się zabiegowi wprowadzenia do żołądka urządzenia, która oszukuje ciało, że jest syte.

Jak to działa? Otóż umieszczony w żołądku rozrusznik Abiliti uruchamia się, gdy pacjent zaczyna jeść. Urządzenie emituje łagodne impulsy elektryczne, które tworzą wrażenie sytości. Impulsy wpływają na nerwy położone na ścianach żołądka, które komunikują się z ośrodkiem głodu i sytości w mózgu.

To jeszcze nic! System zbiera dane o ilości i rodzajach spożywanego jedzenia, aby je wysłać do lekarza prowadzącego. Wewnętrzna inwigilacja.

Jak podaje AP, z 65 pacjentów, którym wszczepiono Abiliti, połowa korzysta z niego już rok. Większość osób z tej grupy straciła przez ten czas 20 procent wagi.

Urządzenie zostało w marcu dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej. Koszt terapii wynosi 24.040 dolarów. 

Przewaga Abiliti nad operacją podwiązania żołądka jest znaczna. Zamiast dolegliwości towarzyszących korzystaniu z zacisków na żołądku (gdy część narządu wypełni się pożywieniem, nadwyżka pokarmu może już tylko wracać), pacjenci otrzymują łagodny i przekonujący sygnał o sytości. [Fast Company]

podobne treści