naukanews

Rozpoczęła się misja sondy OSIRIS-REx

Wczoraj rozpoczęła się planowana na siedem lat misja OSIRIS-REx. Z przylądka Canaveral sondę NASA wyniosła na orbitę rakieta Atlas V. Głównym zadaniem sondy będzie pobranie próbek z asteroidy i dostarczenie ich na Ziemię.

Oczywiście nie jest to jej jedyne zadanie. Według planu, sonda OSIRIS-REx (ang. Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security Regolith Explorer) wejdzie na orbitę planetoidy (101955) Bennu, asteroidy z grupy planetoid bliskich Ziemi złożona z fragmentów skalnych o nieregularnym kształcie o szerokości ponad 600 metrów, w roku 2020 i rozpocznie półroczne badania obiektu oraz obserwacje jego powierzchni.

Po wykonaniu obserwacji sonda ma zbliżyć się do planetoidy i za pomocą wysięgnika, nie lądując na niej, ma pobrać do 2 kilogramów próbek. Następnie sonda rozpocznie drogę powrotną na orbitę Ziemi, a lądowanie kapsuły z próbkami pozyskanymi z powierzchni planetoidy planowane jest na rok 2023.

Co prawda realizowana przez NASA w ramach programu New Frontiers misja OSIRIS-REx raczej nie wzbudzi aż tyle emocji co europejska misja Rosetta, ale naukowcy mają nadzieję, że dzięki przebadaniu na Ziemi pobranych próbek będzie można znacznie poszerzyć naszą wiedzę na temat powstawania Układu Słonecznego oraz planet skalistych. W końcu to planetoidy podobne do (101955) Bennu były głównym budulcem powstającej Ziemi.

 

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści