news

Rozmowa przez komórkę w 1922 roku

Telefon można by nazwać bezprzewodowym, gdyby nie te wszystkie kable. Unikalne
nagranie z 1922 roku przedstawia kobiety nawiązujące połączenie na
amerykańskiej ulicy.

Firma British Pathé znalazła ten film w archiwum i od razu postanowiła podzielić się odkryciem. Nie wiemy jednak, kto nagrywał film, ani kim były panie widoczne na kliszy.

Przechadzka z kablami nie byłaby tak niezwykła, gdyby nie sugerowała, że już w tamtych czasach rozmyślano o stworzeniu telefonu bezprzewodowego. Nieme, czarno-białe nagranie pokazuje dwie kobiety idące ulicą i niosące wielki telefon. Zatrzymują się, drut z telefonu przywiązują do hydrantu, wznoszą parasol służący jako antena i łączą się z operatorką, która gra im przez telefon muzykę z gramofonu.

Przypuszczaliście, że tak wyglądała pierwsza „komórka”, a Motorola DynaTAC 8000x była druga? [Kat Hannaford/giz, The Telegraph, Recombu]

podobne treści

 • Anonim

  Dobrze, że w dzisiejszych czasach nie trzeba komórki uziemiać do hydrantu. Przy hydrantach wiłyby się długie kolejki. A potem wymyśliliby bezprzewodowe hydranty i każdy nosiłby pod pachą swój.

 • kevin94

  To niesamowite, że już prawie 90 lat temu istniały ‚komórki’. I że w ogóle w tamtych czasach istniało pojęcie „wireless”.

 • xx

  To jakiś fake, rozumiem że to bardziej odbiornik i nadajnik radiowy w jednym, ale jak to miało się łączyć z centralą ? W tamtych czasach linie telefoniczne były kablowe, nie sądze żeby w tamtych czasach istniał interfejs który pozwalał by łatwo realizować takie połączenia z sieci radiowej do przewodowej.

 • kindof

  Sam jesteś fake.
  W tamtych czasach każdy chłopak pasjonat potrafił zbudować radioobiornik, a z pomocą taty też nadajnik. Teraz mało który wie jak z bateryjki drutu i folii aluminiowej zrobić obwód rezonansowy.
  To że ludzie się tak bawili to normalne, zawsze istnieli ludzie którzy kombinowali, bawili się wiedzą.
  Ale teraz głąby dorwały się do internetu i tworzą wypaczony obraz świata, do tego sami są przekonani że świat tak wygląda i to normalne że wszyscy są idiotami.