news

Rosyjski kosmonauta: nasz prom był bezpieczniejszy (i potrafił zrzucać atomówki z orbity!)

O rosyjskim programie lotów kosmicznych Buran wiemy tyle, że istniał, a w jego ramach przeprowadzono tylko jeden lot. Rewelacji na jego temat dostarcza nam za to kosmonauta Oleg Walerjewicz Kotow, który twierdzi, że radziecki prom kosmiczny miał możliwość ratowania i pozbawiania ludzi życia.

Kotow w rozmowie z New Scientist wytłumaczył, dlatego prom Buran był zaprojektowany lepiej, niż jego odpowiedniki w NASA:

Cała załoga statku kosmicznego miała możliwość opuszczenia go w dowolnym momencie lotu; nawet w trakcie startu rakiety możliwa była ucieczka. Buran miał fotele przystosowane do nagłego katapultowania się ze statku – w górę i na boki.

Buran mógł również uniknąć smutnego losu promu Challenger, który rozpadł się na skutek powstałego w 1. sekundzie lotu uszkodzenia pierścienia uszczelniającego w prawym silniku rakiety dodatkowej na paliwo stałe:

Nie mieliśmy żadnego zewnętrznego zbiornika z paliwem rakietowym. Buran był przyczepiony do rakiety Energia, która nie wymagała użycia pianki uszczelniającej.

Teraz najciekawsza część wywiadu z 45-letnim kosmonautą urodzonym w Symferopolu na Krymie:

Buran został na początku zaprojektowany jako wojskowy system umożliwiający wynoszenie broni w Kosmos, może nawet broni nuklearnej… Prom nadawał się do tego całkiem nieźle, ponieważ mógł zmieniać swoją orbitę i trajektorię lotu, dzięki czemu obronienie się przed jego atakiem byłoby praktycznie niemożliwe.

Tak… Po przeczytaniu wywiadu udzielonego przez Kotowa jeszcze bardziej cieszę się z faktu zakończenia Zimnej Wojny. Mam nadzieję, że lecący dzisiaj po raz ostatni w Kosmos prom Atlantis nie zabrał ze sobą żadnych atomowych fajerwerków. [New Scientist]

podobne treści

 • stevejobssucks

  te promy kosmiczne były lepiej uzbrojone niż nie jeden bombowiec armii USA.

 • m_b

  Wykop Kurwa?

 • ergh

  „O rosyjskim programie lotów kosmicznych Buran wiemy tyle, że istniał, a w jego ramach przeprowadzono tylko jeden lot.”

  CO ZA BZDURY …. O programie Buran wiadomo BARZO duzo w tym wszystkie ahhh rewelacje w tym artykule. A kilka rzeczy kosmonauta wyolbrzymia …

 • b.tomczyk86

  To o czym nawet nie marzyły ruskie zrobili niedawno jankesi, bez załogowy prom do przenoszenia ładunków nuklearnych, w wiki nie ma szczegółów, ale w ciągu godziny jest w sanie będąc na orbicie przetransportować ładunek w dowolne miejsce na kuli ziemskiej

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Boeing_X-37