news

Rosjanie wydadzą Snowdena?

Powołując się na anonimowe źródła w amerykańskim wywiadzie, tamtejsze media podały, że Rosja rozważa wydanie USA Edwarda Snowdena. Miałby to być gest dobrej woli Kremla wobec administracji Donalda Trumpa.

Według CNBC News i NBC, które podały tę informację, przekazanie Amerykanom byłego współpracownika NSA, a który kilka lat temu ujawnił dane na temat metod inwigilacji stosowanej przez wspomnianą wyżej agencję, wydając Snowdena Rosjanie chcieliby zdobyć sobie przychylność nowego prezydenta USA. Donald Trump nie ukrywa, że do działań byłego współpracownika NSA nastawiony jest krytycznie, a samego Snowdena nazwał już w przeszłości szpiegiem i zdrajcą.

Adwokat Snowdena oświadczył, że jego klient nic nie wie na temat takich rozmów, a sam Snowden doszedł do wniosku, że jest to „niezbity dowód” na to, że nigdy nie współpracował z rosyjskim wywiadem, ponieważ „żaden kraj nie handluje swoimi szpiegami z obawy, że pozostali mogliby się obawiać, że będą kolejni.”

 

Po tym jak w roku 2013 przez Hongkong dotarł do Rosji, Snowden otrzymał w tym kraju azyl i zamieszkał gdzieś w okolicach Moskwy, otoczony zapewne troskliwą opieką rosyjskich służb. Za ujawnienie szczegółów programu inwigilacji prowadzonego przez NSA grozi mu w USA do 30 lat więzienia.

podobne treści