newswtfwynalazki

Rosjanie chcą zbudować RoboCopa

Czasami trudno dostrzec wyraźną granicę, która oddziela science-fiction od rzeczywistości. Nie inaczej jest w przypadku ostatnich zapowiedzi wicepremiera Rosji, Dmitrija Rogozina, który stwierdził, że Rosjanie pracują nad robotami, które będą walczyć z terrorystami.

Rogozin, który nadzoruje w Rosji rozwój przemysłu zbrojeniowego i kosmicznego, ogłosił w piątek, że rosyjscy eksperci pracują właśnie nad robotami, które mają minimalizować straty wśród cywili w przypadku ataków terrorystów oraz „neutralizować” tych ostatnich. Rosyjskie roboty mają także pomagać w ewakuacji rannych.

Według agencji RIA Novosti Rosja pracuje także nad systemami, które pozwolą widzieć terrorystów przez ściany i atakować ich z dalekich dystansów bez szkody dla zakładników. Rogozin nie pochwalił się kiedy taki sprzęt miałby wejść do służby, ani na jakim etapie obecnie znajdują się prace.

Nie wiadomo także jakimi środkami mają dysponować te roboty ani jak będą wyglądać, ale Rosjanie twierdzą, że będą one mogły także rozpraszać tłum lub zatrzymywać terrorystów w celu późniejszego przesłuchania. Wypisz, wymaluj RoboCop.

Swoją drogą ciekawe, czy te rosyjskie wynalazki (jeśli oczywiście naprawdę powstaną) będą w jakimś stopniu autonomiczne czy zdalnie sterowane, i w jaką broń Rosjanie zamierzają je wyposażyć. Human Rights Watch będzie miała przeciwko czemu protestować. Choć z drugiej strony w Rosji protesty i tak nie przyniosą żadnego rezultatu.

Zdjęcie: RIA Novosti

podobne treści