internet

Rosja zablokuje dostęp do platform VPN

Prezydent Rosji, Władimir Putin, podpisał przegłosowane niedawno przez Dumę ustawy, które w praktyce uniemożliwiają obywatelom Federacji Rosyjskiej korzystania z VPN.

Nowe regulacje mają wejść w życie 1 listopada. Zgodnie z nimi dostawcy usług sieciowych będą musieli blokować wszystkie strony i aplikacje, które oferują połączenie za pomocą VPN. Według pomysłodawców nowych regulacji, mają one przyczynić się do ograniczenia rozpowszechniania treści ekstremistycznych.

„Te przepisy nie wprowadzają niczego nowego. Staramy się po prostu uszczelnić korzystanie z treści, do których dostęp jest w Rosji zabroniony w wyniku prawomocnych wyroków sądowych,” stwierdził w rozmowie z agencją RIA Novosti Leonid Lewin, szef komisji ds. informacji i komunikacji rosyjskiej Dumy.

Problem w tym, że Roskomnadzor, tamtejszy regulator rynku elektronicznego, powołując się na niejasne przepisy, już blokuje dostęp do kilku tysięcy stron internetowych spośród których wiele jest po prostu krytycznie nastawionych wobec Kremla, a rosyjskie sądy nie mają oporu przed wydawaniem orzeczeń, które w praktyce wprowadzają cenzurę prewencyjną. Do tej pory można było obejść to właśnie za pomocą VPN, od listopada nie będzie to już możliwe.

Co ciekawe, w sprawie głos zabrał Edward Snowden, były współpracownik amerykańskiej NSA, który od czterech lat korzysta w Rosji z azylu. Na swoim Twitterze Snowden napisał wczoraj, że zabronienie „nieautoryzowanego” korzystania z podstawowych instrumentów bezpieczeństwa w internecie, sprawi, że Rosja stanie się nie tylko mniej wolna, ale też mniej bezpieczna.

Zdjęcie: Flickr/paulafunnell

podobne treści