internet

Rosja chce stworzyć alternetywę dla Wikipedii

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś na temat Rosji, nie powinniście zaczynać od Wikipedii. Przynajmniej według rosyjskiej Biblioteki Prezydenckiej, której analizy wskazują na to, że najpopularniejsza internetowa encyklopedia „nie zawiera wystarczającej ilości dokładnych i rzetelnych informacji na temat regionów Rosji i życia kraju.” Dlatego Rosja stworzy własny odpowiednik Wikipedii.

Choć rosyjskojęzyczna Wikipedia zawiera sporo ponad milion haseł, co stanowi piątą „siłę” w konstelacji wolnej internetowej encyklopedii, dla Kremla nie jest to żaden wyznacznik. Rosyjska Biblioteka Prezydencka zapowiedziała w ubiegłym tygodniu, że zamierza stworzyć własną internetową encyklopedię, która będzie w sposób „obiektywny i dokładny” opisywać rosyjskie realia.

Nowa encyklopedia ma skupiać się przede wszystkim na historii poszczególnych regionów Federacji Rosyjskiej, które mają zostać zaproszone do współpracy w jej tworzeniu.

Chęć stworzenia własnego odpowiednika Wikipedii byłaby jedynie ciekawostką, gdyby nie fakt, że Kreml od dłuższego czasu stara się zacieśnić kontrolę nad rosyjskimi internautami. W sierpniu rosyjska duma uchwaliła przepisy, które nakładają na blogerów obowiązek rejestracji w Roskomnadzorze jeśli ich strona odwiedzana jest przez więcej niż 3 tysiące użytkowników dziennie. W lipcu przegłosowano regulacje, według których dane Rosjan muszą być przechowywane na serwerach zlokalizowanych w Rosji. Trudno więc oprzeć się wrażeniu, że chęć stworzenia alternatywy dla Wikipedii nie wynika tylko i wyłącznie z troski o „obiektywność i dokładność” opisu rosyjskich realiów.

Zdjęcie: Flickr/coofdy

podobne treści