biznesnews

Rosja będzie organizować kosmiczne wycieczki „szlakiem Gagarina”

Rosyjska agencja Roskosmos rozszerza swoją ofertę turystyczną – od teraz oferować będzie wycieczki w kosmos „szlakiem Jurija Gagarina”.

Pomimo starań różnych prywatnych przedsiębiorstw, wycieczki w kosmos nadal należą do bardzo drogich rozrywek. Do tej pory tylko siedem osób poleciało w kosmos jako turyści, wszystkie dzięki współpracy agencji Roskosmos i amerykańskiej firmy Space Adventures. Ale wszystkie te wycieczki odbyły się więcej niż dekadę temu. Teraz Roskosmos i Space Adventures odnowiły współpracę podpisując kontrakt na lot dwóch kosmicznych turystów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Przy tej okazji nadzorujący branżę kosmiczną wicepremier Rosji, Dmitrij Rogozin, poinformował, że Roskosmos uruchomi nową usługę, którą będzie podróż w kosmos „szlakiem Jurija Gagarina”.

Pierwszy człowiek w kosmosie swój historyczny lot odbył 12 kwietnia 1961 roku statkiem Wostok. W jego trakcie wykonał on jedno niepełne okrążenie Ziemi, które trwało godzinę i 48 minut. I właśnie taką jedną niepełną orbitę proponują bogatym śmiałkom Rosjanie. Nie wiadomo ile taki lot miałby kosztować, ale media spekulują, że mogłoby to być już nawet 250 tysięcy dolarów. Dla porównania jedenastodniowy pobyt na ISS w charakterze turysty to wydatek około 35 milionów dolarów.

Oprócz tego niezaprzeczalnego plusu, „trasa Jurija Gagarina” ma też inną zaletę. Jak podkreśla Rogozin, krótki pobyt w kosmosie pozwoli znacznie skrócić czas przygotowań do lotu.

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści