wynalazki

RoomAlive zamieni każdy pokój w gigantyczną grę

Podczas ubiegłorocznych targów CES Microsoft Research zaprezentowało system IllumiRoom, czyli własny pomysł na to, by elementy gry komputerowej wyświetlać nie tylko na monitorze. Teraz przyszedł czas na wyniesienie tego pomysłu na kolejny poziom i zamianę całego pokoju w obszar wyświetlania gry.

RoomAlive, bo tak eksperymentalny system nazwany został przez Microsoft, wykorzystuje kilka projektorów, a każdy z nich sparowany jest z sensorem Kinect. Wspólnie ich zasięg ma obejmować całą przestrzeń dostępną w pokoju, a do jej pokrycia Microsoft podczas prezentacji potrzebował sześciu zestawów projektor + Kinect. Jeśli pola widzenia wszystkich elementów RoomAlive się pokrywają, system jest w stanie skalibrować się automatycznie.

W nagraniu prezentującym możliwości RoomAlive, Microsoft chwali się czterema zastosowaniami stworzonej w ten sposób rzeczywistości rozszerzonej. Przykładowo użytkownik może kontrolować przy pomocy pada swoją postać, która walczy z robotami na wszystkich powierzchniach pokoju, pomieszczenie może zostać zamienione w dowolną interaktywną przestrzeń, albo pobawić się w tępienie wirtualnych szkodników pojawiających się w różnych zakamarkach pomieszczenia. RoomAlive współpracuje nie tylko z kontrolerami Xboxa, ale też może wykrywać gesty i ruchy użytkownika.

Oczywiście RoomAlive jest na razie jedynie eksperymentem, do tego zbyt kosztownym, by kiedykolwiek w tej formie trafił do salonu przeciętnego użytkownika, ale Microsoft nie zamierza rezygnować z dalszych badań w tym zakresie:

„Jest jeszcze wiele rzeczy, które możemy odkryć wykorzystując RoomAlive jako platformę do gier. Naszym celem jest przyszłość, w której obiekty fizyczne staną się częścią gry,” twierdzą przedstawiciele Microsoft Research.

podobne treści