nauka

Rok na orbicie zmienił DNA Scotta Kelly’ego

W jaki sposób długotrwałe przebywanie w kosmosie wpływa na ludzki organizm? Tego do końca nie wiemy, ale pewne światło rzuca na ten temat przypadek astronauty Scotta Kelly’ego.

Nie jest to pytanie bezzasadne. W końcu sam załogowy lot z Ziemi na Marsa trwałby miesiące, a późniejsze oczekiwanie na okno startowe do powrotu na Ziemię też nie obyłoby się bez skutków dla organizmów załogi. Niezwykłą możliwość sprawdzenia tego, dała misja amerykańskiego astronauty Scotta Kelly’ego, który podczas swojej ostatniej misji spędził na pokładzie ISS 340 dni.

W tym wypadku wyjątkowe nie było to, że spędził on an orbicie tyle czasu, wszak rekord przebywania w kosmosie (437 dni) należy do Rosjanina Walerija Polakowa, a to, że Kelly ma brata bliźniaka imieniem Mark. Który również był astronautą, ale w kosmosie spędził znacznie mniej czasu i przeszedł na emeryturę wcześniej, zostając jednocześnie swego rodzaju „jednoosobową grupą kontrolną”

NASA postanowiła więc wykorzystać tę niezwykłą sytuację, by sprawdzić jaki wpływ na organizm ma długotrwałe przebywanie w kosmosie. Dlatego od czasu powrotu z ISS dwa lata temu, Scott znajduje się pod ścisłą obserwacją medyczną. Okazuje się, że w kosmosie zmianie uległy fragmenty jego DNA.

A dokładnie telomery, fragmenty chromosomów umiejscowione na ich końcach. Tę zmianę zauważono zaraz po powrocie Scotta z ISS, ale wystarczyły zaledwie dwa dni, aby większość z nich wróciła do normalnych rozmiarów. Ale nie wszystkie. Około 7 procent z nich jest nadal, po dwóch latach od powrotu, dłuższa w porównaniu do genów jego bliźniaka Marka.

„Badacze wiedzą już, że 93 procent genów Scotta wróciło do normy po lądowaniu. Jednak pozostałe 7 procent wskazuje na potencjalne długotrwałe zmiany w genach powiązanych z systemem immunologicznym, naprawą DNA, formowaniem się kośćca, hipoksją i hiperkapnią,” stwierdziła Monica Edwards z NASA.

Co nam mówią takie wyniki? Na razie trudno powiedzieć, jakie wpływ te zmiany będą miały w dłuższej perspektywie na Scotta Kelly’ego, ale można już przynajmniej z całą pewnością stwierdzić, że długotrwałe przebywanie w kosmosie wpływa na ludzki organizm.

Zdjęcie: NASA via Wikipedia

podobne treści