news

Rodziny samobójców z Foxconn nie dostaną pieniędzy

Guo Tai-ming , prezes koncernu produkującego sprzęt dla Apple, ogłosił, że od tej pory
firma nie będzie wypłacać odszkodowań bliskim pracowników, którzy
targnęli się na swoje życie. W połączeniu z podwyżkami płac w fabrykach, ta decyzja może wreszcie przynieść kres fali samobójstw.

Jak pisaliśmy, pojawiły się przypuszczenia, że to wysokie odszkodowania skłaniały Chińczyków do desperackich kroków. Rodzina zmarłego pracownika dostawała od Foxconn 110 tysięcy juanów (54 tysiące złotych), czyli równowartość zarobków robotnika z 10 lat. Niektórzy przypuszczają, że to nie złe warunki pracy, przemęczenie czy stres popychały pracowników do samobójstw, tylko chęć zapewnienia bliskim lepszych warunków życia dzięki odszkodowaniu.

Prezes Foxconn ogłosił także, że koncern zamierza przenieść część produkcji z Chin do Tajwanu, lub może do Wietnamu. Skutkowałoby to odciążeniem pogrążonej w niesławie fabryki w Shenzhen. [Kat Hannaford/giz, News.163.com, Huanqiu, Engadget]

podobne treści

 • confucius

  Dlaczego wciaz piszecie ze foxconn prdukuje sprzet dla Apple a o Wii ani slowa? Brzmi to troche tak jakby kazdy kto kupuje produkt Apple przyczynial sie do samobojstwa w fabryce.

 • stachu

  @confucius
  To proste, obrazili się na Apple i teraz dokopują mu jak mogą.

 • iforget911

  „Powiedzmy sobie szczerze, ludzie w Polsce zaczęli się księży bać, co nie jest dobrym znakiem. Ponieważ mam za sobą doświadczenia z międzywojennego dwudziestolecia,, kiedy ksiądz prefekt, czyli katecheta w szkole, miał na zasadzie Konkordatu, tak dużą władzę, że ani nauczyciele, ani uczniowie nie ośmielali się z nim zadzierać, taki strach jest dla mnie zrozumiały (…) Nie jest dla nikogo sekretem, że przed wojną inteligencja, zwłaszcza tzw. inteligencja twórcza, boczyła się na kościelny ‚ciemnogród’ i że przymiotnik ‚katolicki’ oznaczał dla niej ‚obskurancki’. Dopuszczano wyjątki, przyjmowane jednak jako rodzaj egzotycznych zwierząt.” Czesław Miłosz, 1991 r. Chcesz wiedzieć więcej? http://www.ksiegarniaswit.pl/88173-dokad-kler-prowadzi-polske.html