news

Rodzimy się dobrzy

Półroczne dzieci posługują się kodeksem moralnym – wymierzają kary
niegrzecznym pluszakom. Jak to możliwe, skoro nie zdążyły nauczyć się
od starszych odróżniania dobra od zła? Czy rodzimy się porządni?

Seria eksperymentów przeprowadzonych przez psychologów dowiodła, że dzieci potrafią odróżniać dobre zachowanie od złego, zanim zdążą nauczyć się tego od rodziców czy w szkole. Półroczne (!) bobasy wybierały „dobre” maskotki i odrzucały te „złe” spośród zabawek, które pokazano im w zaaranżowanych scenkach. Dawały dobrym maskotkom nagrody, a złym nie tylko odbierały – często wymierzały „niegrzecznej” postaci cios w łepek.

Oglądana przez dzieci scenka wyglądała jak prosty teatrzyk: „dobre” maskotki pomagały drewnianemu klockowi wspinać się po drzewie, a „złe” mu przeszkadzały.

Odpowiedzialny za badania psycholog, profesor Paul Bloom z Uniwersytetu Yale w Connecticut, komentuje: „Mamy coraz więcej dowodów na poparcie tezy, że ludzie rodzą się z umiejętnością odróżniania dobrego postępowania od złego.”

Czy wynika z tego, że wychowanie może nas jedynie pozbawić wrodzonej przyzwoitości?

Alternatywne wytłumaczenie: dzieci mają od urodzenia styczność z czarnymi charakterami na co dzień. Przez 6 miesięcy zazwyczaj mają już sposobność dostrzec zło, tylko my o tym nie wiemy, ponieważ wszystko dzieje się za plecami dorosłych:

#!#photo2#!#

[Daily Mail, zdjęcie: Poradnik zdrowie]

podobne treści