wynalazki

Roc – nowy największy samolot świata będzie wynosił rakiety

W roku 2011 Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu, założył spółkę Stratolounch Systems, której celem jest opracowanie systemu pozwalającego na wynoszenie rakiet na orbitę przy pomocy samolotów. Po czterech latach plany te zaczynają przybierać realne kształty. I trzeba przyznać, że robią one wrażenie.

Opracowywany przez Stratolounch Systems samolot ma być największym samolotem świata. Rozpiętość jego skrzydeł ma wynosić aż 117 metrów, a maszyna ma być napędzana sześcioma silnikami wykorzystywanymi przez Boeingi 747. Allena w jego wysiłkach wspiera nie tylko SpaceX, które jest jednym z inwestorów w Stratolounch Systems, ale także takie postacie jak Burt Rutan, konstruktor samolotu rakietowego SpaceShipOne, czy Gary L. Wentz, Jr., były główny inżynier NASA’s Marshall Space Flight Center. A co ważniejsze, projekt systemu zaczyna nabierać kształtów.

Jak donosi Aviation Week, Roc, czyli dwukadłubowy samolot, który ma stanowić główny element systemu, jest obecnie budowany w należącym do Scaled Composites, kolejnego z udziałowców spółki, zakładzie znajdującym się na pustyni Mojave. Skala przedsięwzięcia jest ogromna, co najlepiej widać na zdjęciach wykonanych przez lokalną telewizję KGET 17. Na powyższej ilustracji widać fragmenty obu kadłubów, a żeby łatwiej było uzmysłowić sobie skalę konstrukcji, jeden z pracowników oznaczony został na czerwono.

Według planów Roc ma zostać oblatany już w przyszłym roku, a pierwsze próby wystrzelenia przy jego pomocy opracowywanej specjalnie na potrzeby tego projektu rakiety Thunderbolt, mają odbyć się w roku 2018. Masa startowa samolotu, wraz rakietą, wynosić będzie około 540 ton, a system pozwoli wynieść na niską orbitę okołoziemską ładunek o masie ponad 6 ton. Nie jest to co prawda ładowność, która może konkurować z największymi obecnie stosowanymi rakietami, ale starty ze stratosfery będą wielokrotnie tańsze, niż starty z Ziemi.

Zdjęcia: KGET 17, Wikipedia

podobne treści