naukaWiadomości promowane

Roboty wielkości ziarnka piasku odwzorują każdy kształt

Załóżmy, że chcecie skopiować świecznik. Jeśli świecznik jest drewniany i toczony, zaniesiecie go do tokarza, który zrobi Wam taki sam. Jeśli świecznik jest metalowy, można próbować zrobić odlew czy obrabiać materiał inną techniką najbardziej odpowiednią w tym konkretnym przypadku. A teraz wyobraźcie sobie, że kopię można byłoby otrzymać obsypując dany przedmiot inteligentnym piaskiem. Nad czymś takim pracują obecnie naukowcy z MIT.

Oczywiście ten piasek nie byłby zwykłym krzemem a rojem maleńkich robotów, które współpracowałyby ze sobą tworząc odpowiedni kształt. Badania prowadzone obecnie przez naukowców MIT nie są jeszcze tak zaawansowane by tworzyć w ten sposób skomplikowane przestrzenne przedmioty, ale wystarczające już do tego, by tworzyć przedmioty składające się z jednej warstwy.

Używane do tego cegiełki są małymi robotami – sześcianami aktualnie o boku długości 1 centymetra, które porozumiewają się z sąsiadami by przekazać im informacje o kształcie przedmiotu, który razem otaczają, skopiować ten kształt i wyłączyć wszystkie cegiełki, które nie są potrzebne do jego odwzorowania. W rezultacie niepotrzebne cegiełki mają odpaść a obok oryginału ma stanąć kopia zbudowana z miniaturowych robotów.

Powstały w ten sposób obiekt jest stały ale w każdej chwili może być rozłożony na czynniki pierwsze przez zerwanie połączeń pomiędzy robotami, które od razu mogą skopiować inny kształt.

Każdy z prototypowych robotów zaopatrzony został w zestaw specjalnych magnesów, które, w odróżnieniu od zwykłego elektromagnesu, nie potrzebują źródła zasilania. Ich właściwości magnetyczne można włączać i wyłączać przy pomocy impulsu elektrycznego i dzięki temu mogą „przykleić się” do sąsiada. Magnesy wykorzystywane są także do przekazywania informacji i zasilania.

Każda z cegiełek zaopatrzona została w mały procesor oraz dwa kilobajty pamięci podręcznej, dlatego wszystkie obliczenia wykonywane są przez wszystkie cegiełki, które mogą współpracować dzięki algorytmom liczenia rozproszonego.

Jak widać na prezentacji MIT – działa. Teraz do rozwiązania pozostają kwestie opracowania algorytmów, które z kilku warstw odwzorowywanego obiektu pozwoliłyby zrobić jeden obiekt 3D oraz zmniejszenia cegiełek do rozmiarów prawdziwego piasku. A wtedy inteligentny piasek zacznie walczyć z technologią druku 3D. Lub uzupełniać ją w pewnych zastosowaniach.

[MIT via Gizmag]

podobne treści