wynalazki

Robot robotowi platformą startową

Jedną z podstawowych ludzkich umiejętności jest współdziałanie. Co prawda nie wszyscy ludzie opanowali ją w stopniu wystarczającym, ale to nie zraża naukowców z Berkeley do tego, by spróbować nauczyć roboty współpracy. Efektem jest ten mechaniczny karaluch, który pomaga wystartować ornitopterowi.

Naukowcy z UC Berkeley Biomimetic Millisystems Lab postanowili sprawić, by ich wcześniejsze konstrukcje mogły ze sobą współpracować. Wybór padł na wzorowanego na karaluchu robota VelociRoACH oraz na naśladującego ptaki robota H2Bird. Eksperyment nie miał jedynie na celu sprawienia, by oba urządzenia mogły współpracować – była to jednocześnie próba stworzenia platformy, która sprawdzałaby się jednocześnie na ziemi i w powietrzu.

Oczywiście VelociRoACH z bagażem na grzbiecie będzie poruszał się wolniej niż bez ładunku, ale połączenie możliwości dwóch robotów może mieć też swoje plusy. Jednym z nich jest zmniejszenie ilości energii potrzebnej do tego, by rozpędzony przez mechanicznego karalucha H2Bird mógł wznieść się w powietrze. Innym to, że poruszanie skrzydłami podczas szybkiego poruszania się po ziemi okazuje się stabilizować VelociRoACH. Na razie współpraca pomiędzy obiema maszynami sterowana jest przez człowieka, ale kalifornijscy naukowcy zamierzają kontynuować badania i sprawić, by odbywała się ona autonomicznie.

Zdjęcie: UC Berkeley

podobne treści