naukanews

Robot-poduszka-miś uchroni przed chrapaniem

Cios poduszką w twarz lub mniej lub bardziej mocny kop od współmałżonka zazwyczaj wystarczą chrapiącemu, by się zorientować, że czas obrócić się na bok. Tymczasem gdy sypiamy sami, a wolelibyśmy nie chrapać, trzeba się położyć w ramionach Jukusui-kuna.

Nazwa poduszki w kształcie polarnego misia oznacza „Głęboki sen”. Opracowany w Laboratorium Kabe na Uniwersytecie Wasaeda Jukusui-kun ma za zadanie połaskotać śpiącego w brodę, gdy ten zaczyna chrapać.

Można by spytać – po co się przejmować chrapaniem, skoro nikomu nie przeszkadza? Cierpiący na bezdech śródsenny wiedzą, że to nie tylko kwestia komfortu snu innych, lecz zdrowia, a nawet życia chrapiących. Nierzadko świadczące o bezdechu chrapanie alarmuje, że śpiący dostaje właśnie znacznie mniej tlenu, niż powinien. Dlatego też inteligenta poduszka zareaguje na osłabienie tętna chorego i delikatnie go przebudzi misią łapą.

Jukusui-kun został zaprezentowany na Międzynarodowej Wystawie Robotów w Tokio. Niejasne jest tylko, dlaczego naukowcy wybrali właśnie postać misia. Być może jest tak rozczulający, że trudno mu oddać. [Japan Trends]

podobne treści