wynalazki

Robot, który tłumaczy na język migowy

Technologia druku 3D już nie raz wykorzystana została do przełamywania barier, przed którymi stają osoby niepełnosprawne. Nie inaczej jest w przypadku Projektu ASLAN, który ma za zadanie ułatwić komunikację osobom posługującym się językiem migowym.

Co wspólnego ma język migowy i druk 3D? Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że niewiele. Jednak za sprawą grupy inżynierów z Uniwersytetu w Antwerpii połączone one zostały w jednym urządzeniu.

Zaprojektowany przez nich robot ma za zadanie tłumaczyć wypowiedzi na język migowy. Składa się on z ramienia i dłoni, które razem mogą pokazywać gesty odpowiadające literom i cyfrom podstawowego języka migowego. Pierwszy prototyp został zbudowany z 25 części wydrukowanych na drukarce 3D, które wprawiane są w ruch za pomocą 16 elektrycznych silniczków. Całość kontrolowana jest przez Arduino, do którego podłączono trzy kontrolery silników.

Prototypowe ramię podłączone jest do Sieci, dzięki czemu użytkownicy z każdego miejsca na świecie mogą wysłać swoją wiadomość, która zostanie przetłumaczona na język migowy.

Twórcy zainteresowali się tym zagadnieniem już trzy lata temu. Zainicjowany wtedy Projekt ASLAN (Antwerp’s Sign Language Actuating Node) nie ma na celu zastąpienie tłumaczy języka migowego, ponieważ jedno ramie może wykonywać tylko ograniczoną liczbę gestów, ale ma pomóc w sytuacji, w której w ogóle nie ma dostępu do tłumacza.

Ostateczną wersję swojego dzieła belgijscy naukowcy chcą udostępnić na otwartej licencji, a podczas prac projektowych szczególny nacisk kładziony jest na dostępność poszczególnych elementów, po to, by jak najwięcej osób, jak najniższym kosztem mogło w przyszłości zbudować takiego robota. Złożenie aktualnej jego wersji zajmuje około dziesięciu godzin.

Zdjęcie: Project ASLAN

podobne treści