nauka

Robot, który ląduje jak ptak

W czasach kiedy quadrocoptery potrafią same zagrać temat muzyczny z filmów o Jamesie Bondzie, nikogo już nie zadziwią doniesienia o latających robotach. A może jednak? Na przykład roboty naśladujące ptaki. Przynajmniej jeśli chodzi o lądowanie.

Inżynierom z University of Illinois udało się stworzyć kopię mechanizmu, który pozwala ptakom lądować. Skonstruowany przez nich robot nie umie co prawda sam latać, za to puszczony lotem szybowca, wyląduje z gracją dokładnie w tym miejscu, w którym powinien. W przypadku poniższej prezentacji jest to rękawica wyposażona w odpowiedni nadajnik. Powiało Diuną:

„Ponieważ skrzydła ornitopterów – ptaków lub statków powietrznych poruszających skrzydłami – są zdolne do zmiany swojej geometrii, umiejętność ta może zostać wykorzystana do kontrolowania i manewrowania pojazdem podczas szybowania, przez co wyeliminować można tradycyjne silniki,” napisał uniwersytet w komunikacie prasowym. „Szybowanie jest efektywnym sposobem na oszczędzanie energii podczas wznoszenia, opadania i lądowania.”

W naukowym opracowaniu tego tematu, autorzy tego „ptaszka” – Soon Jo Chung, Aditya Paranjape, i Joseph Kim stwierdzili, że zainspirował ich trend do tworzenia pojazdów latających naśladujących naturę. Zamiast jednak kopiować owady i ich sposób latania, postanowili przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób latają ptaki.

Jednak sam projekt nie powstał jedynie z czystej, naukowej ciekawości. Finansowany był bowiem ze środków US Air Force, które ewidentnie uważa, że coś takiego mogłoby w przyszłości znaleźć wojskowe zastosowanie. Jakie? Możemy się tylko domyślać.


[University of Illinois via CNet]

podobne treści