newsWiadomość główna

Richard Branson wspiera polską przedsiębiorczość

Richard Branson zaczynał od sprzedaży drzewek świątecznych a skończył jako wydawca muzyczny, operator komórkowy, właściciel linii lotniczych, kolejowych czy twórca prywatnej turystyki kosmicznej, żeby wymienić tylko niektóre z firm, które wchodzą w skład Virgin Group.

Okazja do spotkania sir Richarda Bransona nie zdarza się często, zwłaszcza, że była to jego pierwsza wizyta w Polsce. Wizytę w Warszawie upchnął pomiędzy Moskwą (wczoraj) a Bombajem (jutro). Jak można się było spodziewać nie przyleciał jednak podziwiać uroków stolicy, ale by uroczyście zainaugurować działalność Virgin Mobile Academy – programu skierowanego do tych młodych Polaków, którzy nie boją się wziąć swojego losu we własne ręce i zrealizować marzenia o własnym biznesie.

Virgin Mobile Academy szuka przede wszystkim innowacyjnych pomysłów na biznes, które będą pozytywnie wpływały na otoczenie. Swoje pomysły mogą nadsyłać wszystkie osoby pełnoletnie, uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w profesjonalnych warsztatach biznesowych a zwycięzca programu otrzyma 100 tysięcy złotych na realizację swojej wizji. Szczegółowy opis każdego z etapów, znajdziecie na stronach Virgin Mobile Academy.

Tyle o samym programie, który, choć ciekawy i warto się mu przyjrzeć na spokojnie, nie był gwoździem dzisiejszego spotkania. Osobą, która przyciągnęła tłumy do auli Starej Biblioteki UW był oczywiście Richard Branson, który opowiadał o własnych doświadczeniach w biznesie i zachęcał do rozwinięcia skrzydeł. Zapytany o receptę na sukces odpowiedział, że w sumie jest to bardzo proste:

„Najważniejszy jest pomysł. Kiedy już go macie, musicie sprawdzić czy ktoś już tego nie zrobił, a jeśli tak, to upewnić się, że możecie zrobić to lepiej. Później musicie znaleźć ludzi, których zarazicie swoim pomysłem, ludzi, którzy będą chcieli go zrealizować. Musisz też nauczyć się być dobrym przywódcą, który inspiruje innych swoim własnym przykładem. Jeśli chcesz, by inni pracowali ciężko, sam musisz pracować ciężko. I na koniec musisz mieć pewność, że masz najlepszy produkt. (…) Pierwszy biznes najczęściej nie wypala, ale nie można się poddawać; jeśli jesteście wystarczająco zdeterminowani, w końcu się uda.”

„Szukając pomysłu na własny biznes, powinniście wsłuchać się w siebie, odnaleźć to, co naprawdę was interesuje, co jest waszą pasją. Powinniście zgłębić tę dziedzinę, stać się w niej ekspertami. Jeśli zajmujecie się czymś co kochacie, sukces przyjdzie w sposób naturalny.”

Nie są to rzeczy skomplikowane ale nie każdy chce/może/musi być przedsiębiorcą. Są ludzie, którzy nigdy nie zdecydują się podjąć tego ryzyka. Są też ludzie, którzy mają potencjał ale jeszcze nie zrobili pierwszego kroku. Tych drugich Branson zaprasza do udziału w Virgin Mobile Academy. Zasugerował nawet, że mógłby sam zainwestować w zwycięski pomysł.

podobne treści