naukavideo

Rezonans wykonany w trakcie porodu na filmie

Pisaliśmy już o osiągnięciu niemieckich lekarzy, którzy wykonali rezonans magnetyczny dziecka w kanale rodnym. Teraz upubliczniono też zrobione w 2012 roku nagranie. Można się z niego dowiedzieć o fizjologii porodu więcej niż z książek i wykładów.


Nie ma tu krwi ani krzyków, ale widać skurcze sprzyjające przychodzeniu dziecka na świat. Uzmysławiamy sobie, jak wiele musi przejść maluch, zanim wyda pierwszy krzyk i znajdzie się wreszcie w dłoniach matki.

Jak wyjaśnia New Scientist, nagranie ukazuje drugą fazę akcji porodowej, czyli kluczowy moment, gdy skurcze doprowadziły już do pełnego rozwarcia szyjki macicy i dziecko może wydostać się na zewnątrz. Film powstał dzięki połączeniu kolejnych ujęć wykonanych przez aparaturę do rezonansu magnetycznego:

Technologia nazwana „filmowym rezonansem” polega na wykonywaniu licznych zdjęć tego samego odcinka ciała badanego, a następnie łączeniu ich w film wyróżniający się świetną jakością.

Lekarze chcieli uzyskać nagranie, by móc zbadać związek między ruchami płodu i pozycjami, jakie małe ciałko przybiera w kanale rodnym. Pomoże to dowiedzieć się, dlaczego podczas akcji porodowej dochodzi do komplikacji i jak można sobie z nimi radzić.

Laicy powinni mieć okazję obejrzeć nagranie na przykład w ramach zajęć ze szkoły rodzenia.  [American Journal of Obstetrics & Gynecology, New Scientist]

podobne treści