grynaukanews

Rezonans jąder podstawnych powie, czy jesteś dobrym graczem

Zamiast pozwalać młodzieży marnować czas przy grach, możemy w młodym
wieku przeprowadzać selekcję. Rezonans nie jest najtańszym badaniem, ale
ludzkości opłaci się ta inwestycja. Klucz do powodzenia w grach tkwi w mózgu, więc to jednak wrodzony talent, nie wyćwiczona umiejętność.

Psychologowie z Uniwersytetu Illinois ogłosili w czwartek, że potrafią z „niespotykaną dotychczas dokładnością” przewidywać, czy dana osoba ma talent do gier video i „innych złożonych czynności”. Wyniki badań naukowców dowodzą, że „różnice fizjologiczne i neuroanatomiczne służą do przewidywania umiejętności robienia postępów w grze”.

Naukowcy przyjęli do eksperymentu osoby, które nie były graczami. Ochotnicy mieli za zadanie grać w „Space Fortress”, grę opracowaną przez uniwersytet, podczas gdy zespół poddawał ich badaniu rezonansem magnetycznym. Na podstawie wielkości i aktywności jąder podstawnych w mózgu oraz rozmiaru skorupy, czyli części mózgowia, możliwe było ocenienie, czy dana osoba będzie dobrym graczem. Dokładność przewidywań waha się od 55 do 68 procent.

Dirk Bernhardt-Walther z Uniwersytetu Stanowego w Ohio powiedział, że na podstawie obserwacji aktywności jąder podstawnych oraz przy użyciu specjalnego algorytmu przepowiedzenie, czy dana osoba będzie sprawnym graczem staje się proste. Tylko po co? Aby odebrać komuś nadzieję na zawsze? [Chris Kohler/Wired, zdjęcia: Rensselaer Polytechnic Institute]

podobne treści

  • antymateria0

    ja grać dla rozrywka nie dla wielka przejście gry, a te badania to dzienikaż ze łokcia wyssał.

  • gutomskio

    będą takie testy do pracy na stanowiska menadzerskie :-)