biznesnews

Reuters: Stratolaunch Systems kończy działalność

Jak się okazuje, nie wystarczy największy samolot na świecie, by wyrąbać sobie miejsce na rynku. Jak donosi agencja Reutera, Stratolaunch Systems, firma, która planowała wynosić w kosmos rakiety za pomocą właśnie takiej maszyny, zakończy działalność.

Stratolounch Systems powstało osiem lat temu jako wspólne przedsięwzięcie firm Scaled Composites, SpaceX i Dynetics. Celem firmy, przejętej później przez należący do zmarłego już współzałożyciela Microsoftu, Paula Allena, fundusz Vulcan Inc., było opracowanie systemu wynoszenia rakiet na orbitę za pomocą platformy lotniczej. Właśnie z myślą o tym projektowano niezwykły, dwukadłubowy samolot zwany roboczo Model 351, który swój pierwszy lot odbył w kwietniu tego roku. Firmie jednak nie dane będzie wynieść swojej pierwszej rakiety – jak donosi Reuters, Stratolounch Systems zakończy działalność.

Źródła agencji nie podają dokładnych przyczyn podjęcia przez Vulcan decyzji o zamknięciu firmy. Wiadomo tylko, że właściciel przygotowywał się do tego już od kilku miesięcy, ponieważ od grudnia ubiegłego roku z Stratolaunch Systems zwolniono 50 pracowników, którzy zajmowali się głównie projektem podczepianej pod samolot rakiety Pegasus. Przedstawiciele obu firm nie chcieli oficjalnie skomentować tych doniesień.

Najprawdopodobniej Vulcan będzie chciał teraz sprzedać aktywa Stratolaunch Systems, w tym największy samolot świata, wraz z całą dokumentacją techniczną, jaka powstała na potrzeby systemu. Tylko czy znajdzie się ktoś, kto będzie chciał kupić tak niezwykły projekt?

Zdjęcie: Stratolaunch Systems

podobne treści