biznesnewswtf

Reuters: Nokia wypłaciła szantażystom „miliony euro”

Czasami można odnieść wrażenie, że szpiegostwo przemysłowe, szantaże i nagrywane potajemnie taśmy, są jedynie domeną hollywoodzkich scenarzystów. Ewentualnie polskiej polityki. Jednak, jak donosi agencja Reutera, takie rzeczy zdarzają się naprawdę. Kilka lat temu Nokia ugięła się podobno przed żądaniami przestępców i zapłaciła wielomilionowy okup.

Jak podaje agencja Reutera, sprawa dotycząca szantażu wobec Nokii, miała swój początek w roku pod koniec 2007 roku lub na początku 2008, kiedy to z fińską firmą skontaktowali się przestępcy, grożąc, że upublicznią klucze szyfrujące newralgiczne części systemu Symbian.

W tamtym czasie Symbian zainstalowany był na ponad połowie telefonów komórkowych, więc sprawa została potraktowana poważnie. Nieznana do dziś grupa twierdziła, że jest w posiadaniu kluczy, za pomocą których można było podpisać cyfrowo każdą aplikację na ten system. Gdyby posiadane przez nich dane zostały ujawnione, mogłoby to spowodować zalew szkodliwego oprogramowania, a to z kolei skończyłoby się dla Nokii wizerunkową katastrofą.

Dlatego ówczesne szefostwo Nokii, po konsultacji z tamtejszą policją, postanowiło zapłacić okup. Pewnego pięknego dnia na parkingu parku rozrywki w fińskim mieście Tampere zostawiono więc pieniądze, które zostały odebrane przez przestępców. Ile kosztowało opłacenie szantażystów? Tego dokładnie nie wiadomo, ale fińska telewizja donosi o „milionach euro”.

Niestety po zapłaceniu okupu fińska policja zgubiła trop przestępców, a niewyjaśniona sprawa szantażu wobec Nokii jest otwarta do dzisiaj. Nie wiadomo także (a przynajmniej opinia publiczna tego nie wie) w jaki sposób przestępcy weszli w posiadanie tych kluczy, ani czy dotrzymali swojej części umowy. Można oczywiście powiedzieć, że Symbian już praktycznie nie istnieje, więc problem jest marginalny, ale na usta ciśnie się pytanie o to, czy przypadkiem podobne akcje nie są przeprowadzane dziś wobec innych producentów.

Zdjęcie: Flickr/aranjuez1404

podobne treści