internet

Reset the Net czyli walka o prywatność rok po ujawnieniu rewelacji Snowdena

Dziś mija dokładnie rok od ujawnienia pierwszych materiałów wyniesionych z NSA przez Edwarda Snowdena. W tym czasie NSA otrzymało co prawda nowego szefa, a prezydent Obama zapowiedział „reformę” agencji, jednak jedyne co się zmieniło, to chyba tylko świadomość użytkowników co do tego, że są regularnie inwigilowani (a i to nie zawsze). Z okazji tej rocznicy rusza akcja Reset the Net.

Akcja, która wspierana jest między innymi przez takie firmy i organizacje jak Google, Mozilla, Greenpeace, Open Source Initiative czy Cloudflare. Jej inicjatorzy mają nadzieję, że dzięki współpracy z szeroką listą organizacji uda im się zwrócić uwagę na problem inwigilacji w sieci, a następnie promować wdrażanie rozwiązań, takich jak dbanie o bezpieczeństwo własnej maszyny, szyfrowanie danych czy korzystanie z szyfrowanych połączeń.

Z tej okazji autorzy przygotowali promocyjny film oraz zebrali zestaw aplikacji, które mają pomóc w ochronie prywatności użytkowników. W przypadku smartphone’ów są to ChatSecure, TextSecure i RedPhone, które szyfrują przesyłane dane. Inicjatorzy akcji kładą także nacisk na bezpieczne komunikatory i anonimowe przeglądanie Internetu, stąd w wybranych przez nich programach znalazł się też czat Adium dla Maca, czy Pidgin dla Windowsa. Oraz oczywiście klient sieci Tor.

Co prawda akcja raczej nie będzie miała większego wpływu na działania NSA oraz innych agencji rządowych, ale jej uczestnicy przynajmniej nie będą ułatwiać im pracy. Przy okazji może zwiększy się grono osób zainteresowanych nie tylko własnym bezpieczeństwem, ale też ochroną własnej prywatności.

Póki jeszcze ją mają.

podobne treści