aplikacje

(Relatywnie) mało znane systemy operacyjne, którym warto byłoby się bliżej przyjrzeć

W końcu samo przyglądanie się jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

JNode

Żywy i wciąż (choć nieco leniwie) rozwijany dowód na to, że jednak da się w Javie napisać coś sensownego. JNode cały, poza pewnymi fragmentmai jądra, napisany jest w tym języku programowania, a użytkownicy chwalą sobie jego prosty interfejs.

KolibriOS

Projekt stworzony od A do Z, tylko i wyłącznie w asemblerze. To z kolei powoduje, że jego nazwa jest niezwykle wręcz adekwatna, ten system, zajmując zaledwie niecałe pięć megabajtów, naprawdę jest rozmiaru kolibra. Jest również przy tym nieprawdopodobnie wręcz szybki, ładując się w ciągu zaledwie kilku sekund. Pokazuje przy tym, jak można stworzyć wydajny system, nie marnujący mocy obliczeniowej procesora i pamięci.

Innym projektem pisanym całkowicie w asemblerze był (i jest) MenuetOS. Który mimo graficznego interfejsu i tak mieści się na dyskietce. Jednej. Jednej dyskietce. Występuje w wersji 32- i 64-bitowej i można przy jego pomocy odpalić Quake`a.

OpenBSD

Nie wygląda efektownie, bo w przeciwieństwie do innych OS-ów, w których bezpieczeństwo jest zaledwie jedną z opcji, w OpenBSD to podstawa. Ten system jest cały zbudowany wokół bezpieczeństwa. I każdym kawałek kodu zanim zostanie do niego dodany, zostaje sprawdzony na obecność wszelkich potencjalnych luk dokładniej niż coś innego, co zostaje sprawdzony bardzo dokładnie. Tego systemu nie da się złamać, choć mówi się przecież o tym, że złamać da się wszystko, a jest to tylko kwestią czasu.

AROS

Jego nazwa – Amiga Research Operating System – mówi wiele. AROS naśladuje działanie Amigi, jest zbudowany jak AmigaOS 3.1 (programy pisane pod ten drugi system wymagają tylko przekompilowania niektórych kawałków kodu) i jest szybki jak Lamborghini Gallardo.

Haiku

Pamiętacie jeszcze BeOS-a? Był to zacny system, niestety Be Inc. stała się kolejną firmą wykończoną finansowo przez Microsoft. W 2001 roku miłośnicy BeOS-a postanowili stworzyć jego uwspółcześnioną wersję i… udało im się. Haiku jest szybkie, proste i czerpie ze swojego poprzednika wszystko co najlepsze. Dodając przy tym obsługę używanego dzisiaj sprzętu oraz programów (takich jak Firefox).

ReactOS

Rzadko zdarza się, by ktoś napisał system x86 kompletnie od początku. Ale się zdarza, tak jak w przypadku ReactOS-a, zaprojektowanego tak, by można było na nim uruchamiać programy pisane również pod Windowsa. W tym celu używa on Wine`a.

Syllable Desktop

Zbudowany na podstawie zapomnianego już nieco projektu AtheOS, klona AmigaOS. Jest szybki, prosty w obsłudze i ogólnie robi dość sympatyczne wrażenie. Obsługuje własny, 64-bitowy system plików Atheos File System i ma kupę fajnych i przydatnych aplikacji.

DexOS

System pisany po to, by był jak najszybszy i wykorzystywał w tym celu doświadczenia konsol do gier. Faktycznie – obsługuje się go nieco podobnie jak konsolę. Ale jest też dzięki temu niebywale szybki.

podobne treści