news

Rekordowa kara dla Facebooka

Kiedy słyszymy o karach dla firm technologicznych, zwykle nakładają je europejskie instytucje. Tym razem jednak jest inaczej. W piątek jednak to Federalna Komisja Handlu (FTC) poinformowała o nałożeniu rekordowej kary na Facebooka.

Kara jest rekordowa, bo i afera, za którą została nałożona, odbiła się głośnym echem na całym świecie. Chodzi oczywiście o sprawę Cambridge Analytica.

Jak podają amerykańskie dzienniki, kara w wysokości 5 miliardów dolarów została przez FTC przegłosowana stosunkiem 3 do 2, z wyraźnym podziałem na partie polityczne – za nałożeniem kary na największą sieć społecznościową świata byli Republikanie, a przeciwko Demokraci. Zgodnie z oczekiwaniem, podlegający administracji prezydenckiej departament sprawiedliwości, powinien zatwierdzić tę karę.

FTC rozpoczęło swoje śledztwo w sprawie Cambridge Analytica w marcu 2018 roku. Początkowo sieć społecznościowa twierdziła, brytyjska firma consultingowa zdobyła nielegalnie dane około 50 milionów użytkowników Facebooka. Później forma przyznała, że sprawa mogła jednak dotyczyć nawet 87 milionów osób. W wyniku śledztwa FTC doszła jednak do wniosku, że Facebook naruszył warunki umowy dotyczącej ochrony danych z 2012 roku, w której firma zobowiązała się do informowania użytkowników o udostępnianiu ich danych zewnętrznym podmiotom.

Kara jest więc ogromna, ale zdaniem krytyków i tak za mała. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę przychody Facebooka, który w ostatnim kwartale przychodów miał 15 miliardów dolarów przychodów, podczas gdy w ubiegłym roku zanotował 22 miliardy dolarów zysku.

Ilustracja: Flickr/n_bhupinder

podobne treści