ciekawostki

Rekordowa czekoladowa świątynia Majów wieści koniec odchudzania

9-tonowa czekoladowa miniatura (choć to słowo tu nie pasuje) Świątyni Kukulkana w Chichén Itzá powstała z okazji 30-lecia wyspecjalizowanej w najwykwintniejszych produktach cukierniczych amerykańskiej marki Qzina. Kucharze Francois Mellet i Stephane Treand stworzyli rekordowo wysoką, bo mierzącą prawie dwa metry, rzeźbę z czekolady.

Kształt czekoladowej konstrukcji wybrano nie przez przypadek. Stanowi on hołd dla roli Majów w historii wyrabiania łakoci z nasion kakaowca.

Smakowity monument będzie można oglądać w nowo otwartym Instytucie Czekolady i Wypieków Qzina w kalifornijskim Irvine. Rzeźba zostanie wystawiona 4 czerwca i będzie dostępna do 21 grudnia, kiedy to kalendarz Majów się kończy, więc – według niektórych – w ogóle nic nie warto planować na późniejszy czas.

Pomimo to wiadomo już, że po zamknięciu ekspozycji rzeźba zostanie rozebrana. Jeśli zostanie zbyt wiele bloków czekolady, poproszę o słodką przesyłkę.

Na razie przygotowywana jest sama wystawa. Będzie nastrojowo oświetlona, a na schodach świątyni pojawią się czekoladowe figurki:

A tak powstawała rzeźba. Wygląda na naprawdę ciężką pracę:

[Qzina, Designboom, zdjęcia: Qzina Specialty Foods]

podobne treści