newsWiadomość główna

Rękopis autorstwa młodego Steve’a Jobsa na aukcji

Nowojorski dom aukcyjny Sotheby’s wystawił na sprzedaż notkę, która wyszła spod pióra Steve’a Jobsa w 1974 roku, czyli krótko przed powstaniem Apple. To najstarszy znany dokument napisany odręcznie przez zmarłego w ubiegłym roku współtwórcę firmy z Jabłuszkiem.

Niektórych zdziwi, że od śmierci Jobsa nie upłynął nawet rok, a już pamiątki po nim pojawiają się na aukcji. A może to jakaś szczególna notka?

Na kartce znajduje się adres Steve’a oraz buddyjska mantra „gate gate paragate parasangate bodhi svahdl”. Notatka pochodzi z czasu, gdy Jobs pracował w Atari, gdzie – jak czytamy w biografii – nie był lubiany, ponieważ zdecydowanie nie dawał się lubić. Oprócz aroganckiego zachowania przejawiał niechęć do kąpieli, więc skończyło się na tym, że został odesłany na wieczorową zmianę, by jego kontakt ze współpracownikami ograniczyć do minimum.

Treść wystawionego na aukcji rękopisu dotyczy propozycji niewielkiej modyfikacji komputerowej gry w piłkę nożną World  Cup. Rękopis zawiera cztery strony o wymiarach 28 x 21,6 centymetra, nadrukowane logo Atari, trzy wykresy naszkicowane przez Jobsa i podpis „Steve”.

Sprzedawcy szacują wartość przedmiotu na 10-15 tysięcy dolarów. Jaką cenę osiągnie na aukcji, dowiemy się 15 czerwca. [Sotheby’s]

podobne treści