zdrowie

Rękawica do dokładniejszego badania piersi

Badanie piersi jest nieskomplikowaną procedurą, która może pomóc wykryć groźne i niegroźne zmiany, gdy tylko się pojawią. Wykonywanie regularnie badanie ratuje więc życie, tymczasem często jest zaniedbywane przez same kobiety oraz lekarzy ginekologów. Czy byłoby popularniejsze, gdyby służyła do niego naszpikowana czujnikami rękawica?

Mocno to wątpliwe, ale Med Sensation powstała. Rękawica wymyślona przez trójkę absolwentów działającego w Dolinie Krzemowej programu Singularity University została wyposażona w aparaturę mającą czynić badanie tkanek miękkich dokładniejszym. Innymi słowy, urządzenie ma „potęgować moc ludzkiego dotyku”.

Med Sensation jest dziełem dwóch inżynierów oraz studentki Harvard Medical School. Główny cel urządzenia to mechanizacja badań, co nie oznacza umniejszenia roli lekarza, tylko danie mu do dyspozycji potężnego narzędzia diagnostycznego.

Czujniki w rękawicy analizują właściwości tkanki, a mały głośnik informuje o wykryciu niepokojących zmian. Obecnie testowany jest drugi model Med Sensation, ale trzeci ma mieć mini głowicę do badań USG.

Potencjał wynalazku jest ogromny. Oprócz badań piersi, rękawica mogłaby służyć do analizowania zmian w węzłach chłonnych, jamie brzusznej, itd. Wszystko zależy od jakości aparatury pomiarowej, w jaką Med Sensation zostanie wyposażona.

Wynalazcy maja nadzieję, że rękawica najpierw trafi do gabinetów lekarskich, a potem powstanie wersja do samobadania, czyli narzędzie diagnostyczne do używania w warunkach domowych, przez samych zainteresowanych.

Skorzystalibyście z takiego rozwiązania?

[Fast Company, TechCrunch]

podobne treści