news

Recenzja: Linksys E3000

E3000 zostało nowym królem routerów firmy Cisco, tym samym detronizując WRT610N.

Sugerowana cena

180 dolarów.

Modele

Po zmianie oznaczania modeli routerów, E3000 znajduje się na górnej półce nowych urządzeń firmy Linksys. Poniżej są: E2100L kosztujący 120 dolarów oraz E1000 za 80 dolarów.

Werdykt

Dzięki nowej aplikacji, skonfigurowanie routera stało się naprawdę proste. Jedną z przydatnych opcji jest zarządzanie „gośćmi” podłączającymi się bezprzewodowo do twojego routera.

Linksys E3000 Review: Still a Lot of Router

Szkoda, że nowy interfejs nie został rozszerzony o obsługę nowej funkcji routera, która jest możliwość przesyłania danych (z dysku wpiętego w port USB) za pośrednictwem wbudowanego serwera UPnP. Protokół ten jest dalej obsługiwany przez archaiczny interfejs niezrozumiały dla zwykłego śmiertelnika.

Jak już się uporasz z konfiguracją serwera, to wszystko będzie płynnie działać. Możesz dodawać i usuwać pliki używając przeglądarki (dysk jest oznaczony jako sieciowy) oraz, dla przykładu, przesyłać muzykę do Xboxa 360. Z jakiegoś powodu nigdy nie udało mi się zrobić tego samego z obrazem wideo – konsola nie odtwarzała filmów pomimo wykrytego przez nią serwera.

Oto zestawienie prędkości przesyłania różnych plików w różnych standardach Wi-Fi.

Linksys E3000 Review: Still a Lot of Router

Jak sami widzicie, prędkość przesyłu danych robi wrażenie (transfer 1.56GB pliku do wpiętego do USB dysku trwał 8 minut i 45 sekund). Router testowaliśmy w dużym domu oraz w bloku z rozsianymi w powietrzu sieciami bezprzewodowymi. O ile na otwartej przestrzeni E3000 działał bez zastrzeżeń, o tyle w bloku tracił zasięg trzy piętra niżej (oraz wyżej).

Linksys E3000 Review: Still a Lot of Router

Linksys E3000 jest wart swojej ceny. Jeśli nie potrzebujesz Kapsuły Czasu, tylko szybki, bezprzewodowy router, to właśnie jego powinieneś wybrać.

Linksys E3000 Review: Still a Lot of RouterNowy software znacznie ułatwia konfigurację urządzenia

Linksys E3000 Review: Still a Lot of RouterObecny UPnP

Linksys E3000 Review: Still a Lot of RouterBrakuje serwera iTunes

Linksys E3000 Review: Still a Lot of RouterInterfejs podłączonych urządzeń na USB pozostawia wiele do życzenia, na czym traci funkcjonalność UPnP

[Cisco]

podobne treści

  • pavl77

    Kolego, a czy mogłbyś podawać date Twoich artykułów?

  • wiktor.jedrzejczak

    jakaś skala wykresu bo nie wiadomo czy to w poziomie to mbps czy sekundy czy może odległość w łokciach od teściowej sąsiadów