internet

reCAPTCHA sama sprawdzi, czy jesteś człowiekiem

Popularny system reCAPTCHA, którego zadaniem jest odfiltrowywanie botów, właśnie doczekał się aktualizacji. Jak poinformowali jego twórcy, nowa wersja reCAPTCHA będzie o wiele mniej uciążliwym zabezpieczeniem i sama rozpozna człowieka.

Dziś byłoby trudno spotkać osobę, która nigdy w życiu nie spotkała się z mechanizmem reCAPTCHA, który pełni bardzo ważną rolę oddzielając prawdziwych użytkowników od botów, zmuszając nas w obecnej wersji do przepisywania znaków czy słów z jakiegoś obrazka lub ułożenia prostej łamigłówki.

Choć jest on bardzo potrzebny administratorom stron, dla użytkowników jest jednak denerwujący. Wie o tym Google, które w jego kolejnej wersji odejdzie od tego typu zadań. Zamiast tego algorytm, na podstawie naszego zachowania na stronie, będzie analizował, czy jesteśmy człowiekiem czy komputerowym botem.

Analiza ta opierać się będzie na wielu czynnikach, wśród których znajdować się będą między innymi ruchy kursora na ekranie czy kolejność odwiedzania odnośników. Testy reCAPTCHA v3 już trwają, co oznacza, że z czasem powinniśmy częściej spotykać to rozwiązanie w sieci. A właściwie rzadziej, bo przecież o to w tym ulepszeniu chodzi.

Ilustracja: Flickr/feesable

podobne treści