wynalazki

Reason: kolejny metalowy pistolet wydrukowany w 3D

Niecały rok temu amerykańska firma Solid Concepts pochwaliła się pierwszym metalowym pistoletem stworzonym przy pomocy technologii druku 3D. W tym czasie przedsiębiorstwo przejęte zostało przez Stratasys, potentata w dziedzinie druku przestrzennego, ale kierownictwo Solid Concepts niezmiennie zainteresowane jest drukowaniem broni. Niedawno firma pochwaliła się kolejnym drukowanym pistoletem.

Tak jak ubiegłoroczna broń, która była kopią słynnego Colta 1911, tak i całkowicie nowy model pistoletu, nazwany przez swoich twórców Reason, wykonany został przy pomocy technologii spiekania laserowego. Trudno pomylić go z jakąkolwiek inną bronią, ponieważ, pomijając już specyficzny projekt spustu, twórcy postanowili umieścić też na lufie cytaty z Deklaracji Niepodległości. Wszystko to oczywiście podczas drukowania, nie w ramach standardowej grawerki.

„Udowadniamy, że możliwe jest, i że posiadamy technologię potrzebną do tego, by produkować metalową broń przy pomocy technologii druku 3D,” pisał w ubiegłym roku Kent Firestone, wiceprezes Solid Concepts. „Jeśli klient potrzebuje unikalnej części broni, możemy ją dostarczyć w ciągu pięciu dni.”

Jak widać, w ciągu roku firma rozwinęła skrzydła i jest w stanie nie tylko dostarczyć części do poszczególnych rodzajów broni, ale też tworzyć własną od podstaw. I to niezłej jakości. Według firmy wydrukowany w ubiegłym roku Colt 1911 wystrzelił już około pięciu tysięcy razy, po czym został sprzedany za 11900 dolarów. Nie wiadomo na ile Solid Concepts wycenia Reason, ale raczej pozostanie on w firmie jako pokaz możliwości precyzyjnego druku 3D w metalu.

Zdjęcie: Techcrounch

podobne treści