gadżety

Raspberry Pi model A dostępny w Europie

Raspberry Pi jest już dostępne od dłuższego czasu, ale zapewne zauważyliście, że kupić można jedynie model B. Przynajmniej tak było do tej pory, ponieważ od wczoraj Europejczycy mogą kupić model A za równowartość jedynych 25 dolarów.

Za tą cenę otrzymamy lekko okrojoną wersję Raspberry Pi wyposażoną w jeden port USB, 256 MB RAMu i pozbawioną złącza Ethernet. Po co konstruować aż tak małą zabaweczkę i jeszcze obniżać jej możliwości? Ponieważ, model A zużywa jedną trzecią elektryczności, jaką zużywa model B a fundacja stojąca za produktem pracuje nad oprogramowaniem, dzięki któremu zużycie energii Raspberry Pi A ma się jeszcze zmniejszyć.

Konstruktorzy mają nadzieję, że entuzjaści znajdą dla niego zastosowanie w urządzeniach zasilanych bateriami czy energią słoneczną, takich jak na przykład repeatery WiFi, roboty czy zestawy czujników. Ale Raspberyy Pi model A można z powodzeniem zastosować jako tańszy zamiennika w mniej wymagających projektach, wykorzystujących mocniejszą wersję.

Jak na razie model A dostępny jest jedynie w Europie, reszta świata będzie musiała jeszcze poczekać do czasu aż Raspberry Pi Fundation złoży wszystkie wymagane do eksportu dokumenty.

podobne treści