gadżetyWiadomość główna

Raspberry Pi 3 z wbudowanymi modułami WiFi i Bluetooth

Z okazji czwartej rocznicy pojawienia się pierwszego Raspberry Pi, Raspberry Pi Fundation przygotowała małą niespodziankę dla fanów „Malinki”. Jest nią nowy model minikomputerka, który znacząco rozszerza dostępne dla entuzjastów możliwości, przy zachowaniu takiej samej ceny.

Raspberry Pi 3 Model B, przynosi właściwie wszystko, czego można by chcieć od tak małego urządzenia. Przede wszystkim Raspberry Pi 3 przynosi swoim fanom coś, czego brak od dłuższego czasu powodował pewne komplikacje, a mianowicie integrację modułów WiFi oraz Bluetooth. Nowa „Malinka” wyposażona jest bowiem w układ Broadcom BCM43143, który Wi-Fi 802.11b/g/n, połączony z Bluetooth Low Energy. Raspberry Pi 3 Model B wyposażony został także w nowy procesor oferujący cztery 64-bitowe rdzenie Cortex-A53, taktowane zegarem 1,2 GHz.

Pozostałe parametry nie uległy większym zmianom. Urządzenie nadal wyposażone jest w 1 GB pamięci RAM, cztery gniazda USB 2.0, slot microSD, złącza HDMI, 40-pinowe GPIO, kamery oraz ekranu dotykowego. Dodano za to mechaniczny przełącznik przy gnieździe zasilania. Nie zmieniła się za to cena – nadal jest to równowartość 35 dolarów.

Eben Upton, założyciel Raspberry Pi, twierdzi, że dopiero niedawno umieszczenie tych wszystkich podzespołów na jednej płytce stało się możliwe przy zachowaniu ceny wynoszącej 35 dolarów. I nie chodzi jedynie o ceny poszczególnych podzespołów – według niego problemem był też brak odpowiednich kard.

„W przypadku poprzedniej generacji, Raspberry Pi 2, wykraczało to poza nasze możliwości,” mówi Upton. „Mam nadzieję, że tym razem udało nam się osiągnąć coś, do czego aspirowaliśmy już od dłuższego czasu, a użytkownicy będą mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że ‚tak, to jest komputer klasy PC’.”

Zdjęcie:

podobne treści