gadżety

Raspberry Pi 2 już w sprzedaży

W ciągu trzech lat od swojej premiery Rasberry Pi stało się podstawą niezliczonej ilości interesujących amatorskich projektów. Dziś Raspberry Pi Foundation rozpoczęła nowy rozdział w historii swoich miniaturowych komputerów, oddając w ręce użytkowników kolejną wersję swojej maszyny.

Od samego początku małe i tanie Raspberry Pi było gratką dla geeków na całym świecie, ale Raspberry Pi 2 model B ustawia poprzeczkę możliwości na jeszcze wyższym poziomie. W porównaniu do pierwszej generacji Raspberry Pi 2 dużo mocniejszy procesor i dwa razy więcej pamięci RAM. Pomimo tego urządzenie sprzedawane jest w tej samej cenie, co jego poprzednik, czyli za 35 dolarów.

Jak twierdzą twórcy, nowa wersja „malinki” ma być nawet sześciokrotnie szybsza od poprzednika w obsłudze programów wielowątkowych i o ponad 50 procent wydajniejsza w jednowątkowych. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu układ SoC BCM2836 zawierający czterordzeniowy procesor ARMv7 Cortex A7 taktowany częstotliwością 900 MHz. Nowa wersja minikomputera wyposażona została ponadto w 1 GB pamięci RAM, 4 porty USB, gniazdo Ethernet oraz slot na karty microSD. Na płytce drukowanej znalazło się też miejsce dla gniazda minijack oraz wyjścia HDMI. Raspberry Pi 2 jest kompatybilne wstecznie, będzie więc możliwe zastosowanie do niego wszystkich poprzednich akcesoriów.

Sprzedaż pierwszej partii urządzenia, która została wyprodukowana przez Sony, rozpoczęła się dziś. Twórcy liczą na duże zainteresowanie projektem i mają nadzieję, że w ciągu pierwszego dnia uda się sprzedać około 10 tysięcy sztuk. Jednocześnie nadal sprzedawane będą starsze wersje Raspberry Pi.

Warto także zauważyć, że Raspberry Pi Foundation współpracuje już od kilku miesięcy z Microsoftem. Jednym z efektów tej współpracy jest zapowiedź opracowania specjalnej wersji Windowsa 10, który zostanie udostępniony za darmo właścicielom Raspberry Pi 2.

Zdjęcie: Raspberry Pi

podobne treści