wynalazki

Raptor, południowokoreański dwunożny robot

Co prawda to do Google należą teraz najbardziej rozpoznawalne roboty świata, ale Mountain View nie ma monopolu na niesamowite maszyny. Opracowany przez inżynierów z południowokoreańskiego instytutu KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology) robot o nazwie Raptor, może śmiało konkurować z Cheetah o tytuł najszybszego robota świata.

Jak już się prawdopodobnie domyśliliście, podczas projektowania swojego robota, Koreańczycy inspirowali się budowa prehistorycznego drapieżnika – Welociraptora. Dlatego ich maszyna posiada tylko dwie nogi, a każda z nich wyposażona jest w wykonane z włókna węglowego „ostrza” wspomagające bieganie. Od swoich konstruktorów Raptor otrzymał też mechaniczny odpowiednik ogona, który pomaga maszynie utrzymać równowagę podczas ruchu, jednak ten element „anatomii” robota w niczym nie przypomina budowy dinozaura.

Inżynierowie KAIST postawili bowiem na obrotową przeciwwagę, której próżno szukać w świecie przyrody. Za to doskonale sprawdza się ona w przypadku robota – Raptor może rozpędzić się do 46 km/h. Co prawda jest to trochę mniej niż prędkość maksymalna robota Cheetah, ale Raptor jest od niego dużo lżejszy.

podobne treści