news

Raport: tablet i smartfon najczęsciej wyszukiwanymi gadżetami elektronicznymi w Polsce

Oczywistą oczywistością jest istnienie zjawiska rosnącej cały czas popularności urządzeń mobilnych. Nie spodziewałem się jednak, że tablety zyskają tak wielu fanów z zeszłym roku. Wzrost jest ogromny.

Tablety

Z danych opublikowanych przez Nokaut wynika, że zainteresowanie tabletami wzrosło o 120 procent w porównaniu do 2011 roku, a smartfonami o ponad 20 procent. Co ciekawe, Apple straciło pozycję lidera na rzecz Samsunga (model Galaxy Tab 8.9 był numerem 1), który zanotował niemal trzykrotny wzrost liczby odsłon w kategorii Tablety. Samsung skupił tym samym niewiele ponad 20% ruchu i zyskał niemal 8% przewagę nad Apple w ogólnej liczbie odsłon.

Drugie po Samsungu miejsce należy do Goclever, które zaliczyło ponad czterokrotny wzrost zainteresowania wśród użytkowników i skupił niemal 15% uwagi w ramach całej kategorii. Na trzecie miejsce spadł lider sprzed dwóch lat. Apple znacznie stracił na popularności po pojawieniu się na rynku tabletów w „normalnej” cenie, szczególnie tych wspomnianego producenta Goclever. Obecność modeli w przystępnych cenach przełożyło się na wyniki Apple, które skupiło niespełna 14% uwagi użytkowników w ramach całej kategorii i zanotowało niewielki, bo zaledwie 20% wzrost zainteresowania użytkowników w porównaniu do 2011 roku.

Smartfony

Liderem wśród producentów smartfonów w 2012 roku został Samsung. Modele tej marki skupiły niemal połowę zainteresowania użytkowników w całej kategorii telefonów komórkowych i w porównaniu do 2011 roku zyskały wzrost na poziomie 15%.

Wyraźny spadek zainteresowania zanotowała Nokia, która na łącznej liczbie odsłon w całej kategorii straciła aż 12% oraz HTC – spadek o 5%.

Straty za to odrobił Sony Ericsson (obecnie Sony Mobile), którego produkty zyskały ponad 4% na popularności, co dało mu kolejne po Samsungu i Nokii miejsce w rankingu najpopularniejszych producentów telefonów komórkowych. W przypadku telefonów marki Apple popularność w odniesieniu do całej kategorii wzrosła w 2012 roku zaledwie o 2%.

Porównując popularność telefonów komórkowych ze względu na system operacyjny wyraźnie widać, że podobnie jak 2011 tak i 2012 rok należał do Androida. System ten zyskał 10% w skali roku na popularności użytkowników. Zainteresowanie modelami telefonów z systemem iOS skoczyło wśród użytkowników o prawie 8%, a o niespełna 2% wzrosło zainteresowanie systemem Windows Phone.

Podejrzewam, że oba trendy – wzrost popularności smartfonów i tabletów – zacznie wyhamowywać dopiero pod koniec roku, ponieważ cały czas rynek jest nienasycony. Najlepiej to widać na przykładzie tabletów, które w powodu ceny (iPada), nie były produktem dla każdego. Uważam też, że jeśli Apple nie wypuści tańszego iPhone’a (albo jeśli obecne dalej będą kosztować tyle, ile kosztują), to nasili się dominacja Androida (na czym zyska przy okazji Windows Phone).

Zdjęcie pochodzi z Shutterstocka

podobne treści