newsWiadomości promowane

Rakieta z silnikiem z drukarki 3D wystrzelona w kosmos

Amerykańska firma Rocket Lab wystrzeliła wczoraj pierwszą rakietę, której silnik został wydrukowany na drukarce 3D. Rakieta Elektron co prawda nie osiągnęła orbity, ale i tak jest to przełomowe wydarzenie.

Zaprojektowana przez Rocket Lab rakieta wystartowała z półwyspu Maha na Nowej Zelandii. Odbył się po 4:20 w nocy czasu lokalnego, a trzy minuty później rakieta pokonała linię Kármána na trajektorii suborbitalnej. Był to pierwszy z serii trzech testów, które mają poprzedzać udostępnienie rakiety klientom.

Założona w 2006 roku firma Rocket Lab od początku swojej działalności skupia się na opracowaniu technologii, które pozwolą na zmniejszenie kosztów pojedynczego startu. Stara się to osiągnąć stosując najnowsze technologie, dlatego na przykład zaprojektowana przez nią dwustopniowa rakieta Elektron, która w założeniach ma móc wynosić na niską orbitę ładunek o masie do 150 kilogramów, wykonana jest w dużej części z kompozytów węglowych. Z tego samego powodu, części silników rakiety drukowane są na drukarkach 3D. Firma chwali się, że dzięki temu może wydrukować silnik rakietowy w ciągu 24 godzin.

„To był wspaniały lot. Mieliśmy świetny start, bezproblemowe oddzielenie stopni i zapłon silników drugiego stopnia. Nie weszliśmy na orbitę, będziemy jeszcze sprawdzać dlaczego, ale osiągnięcie kosmosu podczas pierwszego testu stawia nas w bardzo mocnej pozycji przed komercyjną fazą naszego programu, którą będzie wynoszenie [ładunków] naszych klientów na orbitę i udostępnienie kosmosu biznesowi,” stwierdził szef i założyciel Rocket Lab, Peter Beck.

Firma spędziła ostatnie cztery lata przygotowując się do swojego pierwszego startu. Do sprawy włączyły się także władze Nowej Zelandii, które przyjęły nową ustawę dotyczącą startów rakiet i powołały do życia agencję kosmiczną. Wszystko w nadziei, że w przyszłości w ich kraju powstanie centrum lotów kosmicznych. Tymczasem Rocket Lab analizuje dane zebrane podczas pierwszego startu i przygotowuje się do kolejnego testu rakiety Electron.

podobne treści