news

Radziecki metalowy potwór z dwiema gigantycznymi śrubami zamiast kół

Który pojazd nie ma kół ani gąsienic, potrafi przejechać po każdym terenie, lecz jest ostatnim pod który chciałbyś wpaść? Powstały w latach 70. w ZSSR napędzany dwoma śrubami potwór pasuje do tego opisu jak ulał.

Widoczny na zdjęciu pojazd w nietypowym rodzajem bieżnika nazwano ZIL-4904 i wyprodukowano w 1972 roku w Związku Radzieckim. Powstał on w kilku różnych wersji, jednak ten widoczny na załączonym niżej filmie jest największym z nich. Obecnie znajduje się w takim samym stanie, jak większość niekonwencjonalnych urządzeń powstałych na wschodzie w trakcie Zimnej Wojny: rdzewieje na składowisku złomu.

Jak podaje serwis EnglishRussia, ZIL 4904 był w stanie przemieszczać się z dodatkowymi 2,5 tony bagażu na plecach. Ze szczątkowych informacji na temat tego pojazdu wynika, że wyprodukowano tylko kilka jego sztuk. Rosjanie wymyślili bardzo interesujący pojazd, dla którego niestety nie znaleźli zastosowania w praktyce.

Szkoda, że tak ciekawie zaprojektowany pojazd musiał skończyć na złomowisku. Jeśli nie jesteście w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda pokonywanie drogi przy użyciu tylko 2 śrub, oto mały pokaz:

[EnglishRussia]

podobne treści

 • x

  Pewnie zbyt duzo palil…

 • ybt

  alez to musiało być głosne

 • t.skibinski.88

  Śmiesznie to wygląda ;) Taki robaczek z metalu :)

 • okk

  wyprodukowali kilka sztuk a po jeździe próbnej nie starczyło im na paliwo wiec zrzucili na złom i poszli flachę pic, finał. ;]

 • fan

  Fajnie bokiem jedzie.
  Sprzęcior konkretny :D

 • roki2505

  szaczunek dla ruskich masiwnaja maszina ;D chciał bym sie kiedys tym przejechac