news

Radioaktywny pożar w Rosji

Już ponad miesiąc pożary trawią Rosję, a ostatnio również
skażone po wybuchu reaktora numer 4 w elektrowni atomowej w Czarnobylu
tereny znajdujące się przy granicy Ukrainy i Białorusi. 3900 hektarów
lasów i traw poszło z radioaktywnym dymem.

Federalna służba ochrony lasów w Rosji podała, że od wtorku pożary dotarły do miejsc zanieczyszczonych po 26 kwietnia 1986 roku, czyli dniu, w którym doszło do katastrofy w oddalonym o 18 kilometrów od Czarnobyla reaktorze atomowym. Urzędnicy podkreślili, że brak nadzoru nad tymi terenami może zwiększyć prawdopodobieństwo dotarcia promieniotwórczego dymu do obszarów zamieszkałych przez ludzi (mapka).

Władimir Chuprow z rosyjskiego oddziału Greenpeace’u w wywiadzie dla „The New York Times” powiedział, co następuje:

Pożary na tych terytoriach bez wątpienia doprowadzą do wzrostu promieniowania. Razem z ogniem rozprzestrzenią się również ślady radioaktywności. Ich ilość zależna będzie od siły wiatru.

Nie zostało określone czy wzrost promieniowania odbije się na zdrowiu oraz które z radioaktywnych substancji przedostały się do powietrza. Oby tylko nie powtórzyła się sytuacja z 1986 roku i nie powstało więcej miejsc, takich jak Zona. [New York Times, Zdjęcie: flickr]

podobne treści

  • norbvlo

    Nawet jeśli to i tak nam o niczym nie powiedzą alboo zasieją sztuczną panike by ktoś nabił swoje kieszenie tak jak to bylo z „ptasią grypą” w Europie;P….

  • iforget911

    „Niestety, z chwilą nastania tzw. niepodległości Kościół dąży do stworzenia kraju wyznaniowego. Mamy być takim skansenem polskiego fundamentalizmu. To jest zupełna katastrofa. (…) Powinien być przeprowadzony rozdział Kościoła od państwa. Należy ustalić taryfy na usługi kościelne, należy zakazać ściągania z obywateli zamieszkałych w danych parafiach prawdziwych haraczów na budowę kościołów, należy anulować niezrozumiałe przywileje”. Jerzy Giedroyc, wypowiedź z 1993 r. Chcesz wiedzieć więcej wejdź na: http://www.ksiegarniaswit.pl/88173-dokad-kler-prowadzi-polske.html