news

Raczej nie ma co czekać na marsjański reality show

Pamiętacie jeszcze Mars One? Startup, który głośno zapowiadał przeprowadzenie załogowej misji na Marsa właśnie zbankrutował.

Mars One został założony przez holenderskiego wynalazcę i przedsiębiorcę, Basa Lansdorpa, który miał nadzieję, że telewizja, dzięki przekształceniu misji na Marsa w coś w rodzaju Big Brothera na planetarną skalę, sfinansuje projekt. Otóż nie. Mars One właśnie zbankrutowało.

A dokładniej zarejestrowane w Bazylei Mars One Ventures AG zgłosiło wniosek o upadłość. Jest to o tyle istotne, że całe Mars One formalnie składało się z dwóch podmiotów – fundacji non-profit Mars One Foundation oraz jak najbardziej rynkowej spółki akcyjnej Mars One Ventures AG. W lipcu ubiegłego roku Mars One ogłosiło, że zawarło umowę z Phoenix Enterprises, które w ciągu roku miało zainwestować w Mars One Ventures AG 12 milionów euro, które to środki miały zostać po części wykorzystane na wsparcie fundacji, a po części na ponowne wprowadzenie Mars One Ventures na giełdę we Frankfurcie.

Jak się okazuje, nic z tego nie wyszło, a Mars One Ventures AG zgłosiło wniosek o upadłość, który został uznany 5 lutego. Mars One Foundation działa nadal, ale, jak przyznaje nawet sam Lansdorp, jest obecnie w trudnej sytuacji i nie będzie w stanie prowadzić dalszej działalności bez kolejnych funduszy. W rozmowie z serwisem Engadget założyciel Mars One nie chciał mówić więcej na ten temat, dodał tylko, że stara się znaleźć jakieś rozwiązanie tej sytuacji.

Mars One to prywatna inicjatywa zmierzająca do stworzenia stałej kolonii na Marsie. W 2012 roku firma zapowiedziała, że pierwsi ludzie postawią stopę na Czerwonej Planecie w ramach ich projektu już w 2023 roku, później data ta była opóźniana do lat 30. Do tej pory jednak skupiała się bardziej na wyborze przyszłych kolonistów, niż przygotowywaniu technologii, która pozwoliła by jej dotrzeć na Czerwoną Planetę. W obliczu takiego a nie innego obrotu spraw, chyba nie ma już co czekać na „marsjańskiego Big Brothera”.

podobne treści