bizneswynalazki

Quark, czyli nowy procesor Intela skrojony na potrzeby Internetu przedmiotów i przyszłych inteligentnych zegarków

Większość mediów zainteresowanych tematem technologii skupiła się wczoraj na konferencji zorganizowanej przez Apple w Cupertino. Tymczasem kilkadziesiąt kilometrów na północ, w San Francisco, Intel zaprezentował nowy procesor Quark, którego zadaniem będzie zapewnić moc obliczeniową urządzeniom przyszłości i realizacja koncepcji Internetu przedmiotów.

Podczas tegorocznego Intel Developer Forum CEO Intela, Bryan Krzanich, zaprezentował procesor Quark X1000. Według zapewnień przedstawicieli Intela, rdzeń Quarka zużywa dziesięć razy mniej prądu niż rdzeń procesora Atom, zajmując jednocześnie 20% jego wymiarów. Intel nie pokusił się o porównywanie osiągów tych procesorów, ale w tym wypadku moc obliczeniowa jest rzeczą drugorzędną – Quark przeznaczony jest bowiem dla urządzeń, które właściwie jeszcze nie powstały, lub rynek na nie jest dopiero tworzony.

Jakie to urządzenia? Krzanich zaprezentował na przykład Quarka zainstalowanego w płycie głównej mieszczącej się na nadgarstku, stwierdzając jednocześnie, że firma pracuje nad rozwiązaniami sprzętowymi, które pozwolą na konstruowanie tzw. „wearables”, czyli urządzeń, które można nosić jako elementy garderoby. Intel sam nie zamierza konstruować takich urządzeń, ale ma nadzieję, że nowy chip ułatwi to innym firmom.

Inną kategorią urządzeń, w których Intel widziałby Quarka, są sprzęty codziennego użytku, które wyposażone w moc obliczeniową procesora i interface sieciowy, mogłyby zrealizować ideę Internetu przedmiotów.

Intel stwierdził wczoraj, że pierwsze przykładowe układy Quark trafią do producentów w ostatnim kwartale tego roku, można się więc spodziewać, że pierwsze urządzenia wykorzystujące ten chip pojawią się najwcześniej w połowie roku przyszłego.

Zdjęcie: The Verge

podobne treści