biznes

Qualcomm kupi NXP za 47 miliardów dolarów

Qualcomm już teraz jest jednym z największych na świecie producentów mikroprocesorów, ale niebawem stanie się jeszcze większy. Amerykańska firma ogłosiła plan wykupienia za około 47 miliardów dolarów NXP Semiconductors, konkurencyjnego producenta układów scalonych.

Qualcomm, producent między innymi procesorów wykorzystywanych w urządzeniach mobilnych, zamierza przejąć holenderską firmę NXP Semiconductors za 47 miliardów dolarów. W branży układów scalonych będzie to rekordowa transakcja. Amerykańska firma ma nadzieję, że dzięki niej znacznie wzmocni swoją pozycję w tych segmentach, w których dziś jej obecność jest niewielka.

Nadzieje te są mocno ugruntowane. Założona w 2006 roku, na bazie dużo starszego Philips Semiconductors, firma, ma już na swoim koncie opracowanie, wspólnie z Sony, standardu NFC. Ale to jedynie część profilu jej działalności. NXP Semiconductors produkuje także chipy wykorzystywane w paszportach, chipy RFID, układy wykorzystywane w motoryzacji oraz chipy dla internetu rzeczy.

Jeśli przejęcie uzyska zgody wszystkich stosownych urzędów regulacyjnych, transakcja powinna zostać sfinalizowana w przyszłym roku.

Zdjęcie: Flickr/LinuxTag

podobne treści