biznes

Qualcomm domaga się zakazu sprzedaży kolejnych iPhone’ów w Chinach

Po tym jak udało się doprowadzić do zakazu sprzedaży starszych modeli iPhone’ów w Chinach, Qualcomm stara się iść za ciosem i w swojej prawnej batalii z Apple chciałby doprowadzić do tego, by Cupertino nie mogło sprzedawać w Państwie Środka również swoich nowszych smartphone’ów.

W ramach prowadzonej przed chińskim sądem batalii patentowej pomiędzy Qualcommem a Apple, Chiński sąd wydał już postanowienie o zabezpieczeniu w postaci zakazu importu i sprzedaży iPhone’ów 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus oraz iPhone’a X. Teraz, jak donosi Financial Times, Qualcommem domaga się także takiego samego zabezpieczenia w przypadku najnowszych smartphone’ów Apple, iPhone’ów XS, XS Max, and XR.

Biorąc pod uwagę, że wydanie pierwszego zakazu jest odczytywane jako chińska odpowiedź na aresztowanie na wniosek USA CFO Huawei, a samo Apple, jak na razie, nie stosuje się do niego twierdząc, że zakazem objęte są tylko telefony działające pod kontrolą iOS 11, istnieje spore ryzyko, że chiński sąd przychyli się do tego wniosku.

Według Financial Times, celem Qualcommu jest jednak nie tyle samo zakazanie sprzedaży wszystkich iPhone’ów w Chinach (czy gdziekolwiek na świecie), co wywarcie na Cupertino takiej presji, by firma zgodziła się na „rozmowy pokojowe”, które miałyby zakończyć toczoną już na całym świecie patentową batalię pomiędzy obiema firmami, która w większości miejsc nie idzie wcale po myśli Qualcommu.

Zdjęcie: Flickr/LinuxTag

podobne treści