wynalazki

Qualcomm chciałby ładować samochody elektryczne podczas jazdy

Samochody elektryczne stają się powoli elementem naszego codziennego życia. Tym bardziej paląca staje się potrzeba rozwiązania problemu ich ładowania. Swoją propozycję w tym zakresie prezentuje także Qualcomm.

Qualcomm dołącza do firm, które pracują nad rozwiązaniem problemu ładowania samochodów elektrycznych. I robi to w dość nietypowy sposób, prezentując technologię o nazwie DEVC (Dynamic Electric Vehicle Charging), która może ładować elektryczne samochody podczas jazdy.

Technologia DEVC oparta jest na technologii bezprzewodowego ładowania WEVC (Wireless Electric Charging) opracowanej również przez Qualcomm. Podczas testu, dwa samochody Renault Kangoo, wyposażone w odbiorniki DEVC, były równocześnie ładowane podczas jazdy po stumetrowym, testowym odcinku drogi, wybudowanym pod Paryżem wspólnym wysiłkiem 25 firm i organizacji, które rozwijają pomysł w ramach europejskiego projektu FABRIC. DEVC może ładować samochody jadące drogą w obu kierunkach i robi to z mocą maksymalnie 20 kW.

Pomysł jest na pewno ciekawy, a ładowanie samochodów podczas jazdy z pewnością ułatwiłoby w znaczący sposób podróżowanie elektrycznymi pojazdami, ale ma też oczywiste minusy, z których największym jest konieczność poniesienia sporych wydatków na infrastrukturę. Ale ponieważ nie tylko Qualcomm dostrzega zalety tego typu rozwiązania, nie jest wykluczone, że w przyszłości rzeczywiście będzie można podładować w ten sposób elektryczny samochód.

Zdjęcie: Qualcomm

podobne treści